S úmyslem odrazit se ode dna a ukončit dosavadní střeleckou mizerii nastoupili čeští hokejisté do zápasu s Finskem, kterým odstartoval letošní Channel One Cup. Poslední domácí vystoupení před únorovou olympiádou v Soči vyhráli Češi 2:0 díky trefám veteránů v sestavě. Lišáckým gólem dvaačtyřicetiletého Petra Nedvěda odskočili Finům ve druhé třetině na 1:0, v závěrečné power-play soupeře výhru pojistil Jaroslav Hlinka.

Češi dosáhli v sedmém zápase letošní sezony teprve na druhou výhru, Finové vyšli poprvé bodově naprázdno. Druhé vystoupení na turnaji čeká český tým po pátečním přesunu do Soči v sobotu od 16:00 SEČ proti Švédsku.

Domácí výběr měl hned v úvodu na 64 vteřin možnost hrát v pěti proti třem, když nejdříve Finové špatně střídali a následně fauloval Jere Sallinen. Seveřané ale odolali, největší šanci měl Červenka. Hosté zahrozili poprvé v sedmé minutě, kdy dorážel Huhtala. Vzápětí po zaváhání Ohtamaay ohrozil Koskinena Vincour, ale chybují bek mu ještě stihl znemožnit lepší zakončení. Další možnost měl Červenka. Finové se ubránili i při trestu Huhtaly a Češi ustáli Sekáčovo vyloučení.

V druhém dějství přibylo šancí. Nejdříve po přihrávce Jana Kováře nepřekonal Koskinena z mezikruží Vondrka, na druhé straně ztroskotal Tommi Sallinen na Kovářovi. Ten zabránil ve skórování i Huhtalovi, který měl před sebou odkrytou branku. Za domácí pálil Buchtele. Češi se ubránili při Noskově trestu a pak je ještě několikrát podržel gólman Jekatěrinburgu.

Ve 32. minutě vyrazil Kovář střely Hartikainena, Jormakky i dorážku Karalahtiho. Při dalším závaru si na něj nepřišel s důrazem před brankovištěm Koskiranta. Koskinen sice odolal po teči Hlinky, kterého ale fauloval Mäenpää. Bek Lva Praha neodseděl celý trest, protože Nedvěd překonal finského brankáře z pravého kruhu střelou k bližší tyči. V následném tlaku ještě pálili Nosek a Krajíček.

Začátek třetí třetiny patřil Jakubu Kovářovi, který zachránil po vyloučeních Nedvěda a Vondrky český tým v 72 sekund dlouhém oslabení tří proti pěti. Zblízka jej nepřekonal nadvakrát Pesonen a český brankář zlikvidoval i další spršku střel. Zvýšit mohl ve 46. minutě Sekáč, ale jeho sólo vykryl Koskinen lapačkou.

Finové se snažili vyrovnat, ale Kovář byl neprůstřelný. Vylámali si na něm zuby Huhtala a Hytönen. Neinkasoval ani při Ševcově trestu. Na druhé straně se snažil o pojistku Červenka. V power-play nejdříve minul prázdnou branku Novotný, ale 46 sekund před koncem se už trefil až z obranné třetiny Hlinka.

ČR - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 38. P. Nedvěd (Červenka), 60. J. Hlinka. Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Lederer, Tošenovjan (oba ČR). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 13 096.

ČR: Jakub Kovář - T. Kaberle, Ševc, Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava - P. Nedvěd, J. Hlinka, Červenka - Sekáč, Jan Kovář, Vondrka - Vincour, Novotný, Šimánek - T. Nosek, Kousal, Buchtele. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Koskinen - Nummelin, Salmela, Karalahti, Mäenpää, Jaakola, Jalasvaara, Ohtamaa - Puustinen, Hytönen, Pesonen - Jormakka, Koskiranta, Hartikainen - Donskoi, Kemppainen, Rajala - J. Sallinen, T. Sallinen, Huhtala. Trenér: Erkka Westerlund.

Rusové porazili v Soči tým Švédska

Hokejisté domácího Ruska vstoupili do turnaje Channel One Cup těsnou výhrou 3:2 nad Švédskem. Sborná v Soči, dějišti olympijského turnaje, inkasovala jako první, následně šla do vedení zásluhou dvou gólů Maxima Čudinova, ale rozhodla až trefa Nikolaje Prochorkina z 58. minuty.

Švédsko - Rusko 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. S. Kronwall (Klingberg, Thuresson), 53. Burström (Wandell) - 18. Čudinov (Popov), 44. Čudinov, 58. Prochorkin. Rozhodčí: Fraňo, Šír (oba ČR) - Sadovnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 9351.

Švédsko: Ullmark - Burström, S. Kronwall, Rahimi, Viklund, Klingberg, Andersén, Hersley - Persson, J. Lundqvist, Ericsson - Klasen, Wandell, Thuresson - Janmark-Nylén, Karlsson, Paulsson - Johansson, Sjögren, Bang - Engqvist, Brodin. Trenér: Pär Marts.

Rusko: Jerjomenko - Čudinov, Medveděv, I. Nikulin, J. Birjukov, Denisov, Zubarev, Kiselevič, Rjasenskij - Kovalčuk, Šipačov, A. Radulov - Popov, Těreščenko, Pěrežogin - Tichonov, Burmistrov, Panarin - Averin, Soin, Kokarev - Prochorkin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.