Pořádné drama bylo k vidění v osmifinálovém zápase mezi Českem a Slovenskem v olympijské aréně Šajba. Čeští hokejisté nakonec Slováky porazili 5:3 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Tým kouče Aloise Hadamczika si už v první třetině vypracoval tříbrankové vedení, které ve druhé části zvýšil na 4:0, nakonec se ale o výsledek strachoval až do konce. Slováci pod vedením českého trenéra Vladimíra Vůjtka duel zdramatizovali třemi góly, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Naopak při power play popáté inkasovali.

"Kdybychom hráli naplno, vyhrajeme 7:1 a zítra bychom si vyčítali, že nemáme nohy. Já nevím, je to hrozně těžký. Myslím si, že jsme přestali hrát," připustila největší hvězda českého výběru Jaromír Jágr. "Postoupili jsme? Postoupili. To je hlavní," dodal dvaačtyřicetiletý forvard.

V sestavě českého týmu, který ve středečním čtvrtfinále narazí na tým USA, opět chyběl útočník Eliáš, nově navíc i obránce Barinka, který má potíže s kyčlí. Zpět do hry se tak dostal Rozsíval.

Již ve druhé minutě mohl otevřít skóre Milan Michálek, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Radivojevič. Čechům se doposud na turnaji nedařila hra v přesilových hrách, v klíčovém momentu to ale neplatilo. V 7. minutě byl vyloučen Marincin a Hemský jeho faul již po patnácti sekundách potrestal. Po důrazu na brankovišti střílel do okryté branky.

O 29 sekund později kapituloval slovenský brankář Laco podruhé, Plekanec po rychlém protiútoku trefil tyč a Červenka pohotovou dorážkou zvýšil. Další gól mohl přidat agilní Milan Michálek, ale skóre se opět změnilo až v další přesilovce. Přesně pod horní tyč se trefil Krejčí. "Zase nám utekla první třetina a ze tří gólů nám dali dva v přesilovce. Bylo pak velmi těžké dohánět dokonce čtyřgólový náskok," uvedl slovenský kapitán Zdeno Chára.

"Na zápas jsme se připravili velmi dobře, nastoupili sebevědomě a dali góly. Myslím si, že první třetina byla z naší strany nejlepší dvacetiminutovka na turnaji. Nejen s ohledem na góly, ale i z pohledu pohybu," pochvaloval si kouč vítězů Alois Hadamczik.

Na začátku druhé části český tým nevyužil další dvě početní výhody, ale utkání měl vcelku pevně pod kontrolou. Slováci však nerezignovali a snažili se snížit, Pavelec byl ale vždy připravený. Poradil si s pokusy Záborského i Bartoviče.

Ve 36. minutě se předvedl Červenka. Nejprve jednu šanci nevyužil, vzápětí ale obral o puk Sekeru a samostatný náskok bezpečně proměnil. Rozjásal tak i početnou skupinu českých sportovců v čele se zlatou snowboardistkou Samkovou, kteří hokejistům v hale Šajba fandili. V závěru druhé třetiny se ale Slovákům podařilo přece jen snížit, Pavelce překonal přesnou střelou k tyči Marián Hossa.

Vrátit Česku zpět čtyřgólové vedení mohl ve 45. minutě Erat, trefil ale jen tyč. Slováci nerezignovali a podařilo se jim duel notně zdramatizovat. Nejprve snížil svým druhým gólem v zápase Marián Hossa a o 91 sekund později překonal Pavelce Surový. V obou případech Slováci využili otevřený prostor v české obraně.

Kouč Hadamczik se pokusil přibrzdit ofenzivní lavinu soupeře oddechovým časem, Slováci se ale i nadále tlačili do útoku. Šanci zklidnit českou hru měli Jágr a Židlický, Laco ale jejich pokusy zlikvidoval. V závěru Hadamczikovu týmu pomohl Meszároš, který v poslední minutě fauloval a vzal Slovensku šanci na finální tlak. Vůjtek se přesto rozhodl odvolat Laca a Plekanec uzavřel skóre střelou do prázdné branky.

"Nevím, čím to bylo, ale špatně jsme začali. Byli jsme bez pohybu a odevzdaní. České mužstvo bylo lepší. Jsem ale rád, že jsme zápas zdramatizovali a diváci viděli velký boj až do konce. Náskok českého mužstva už byl moc velký," litoval český trenér ve slovenských službách Vladimír Vůjtek.

Česko - Slovensko 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí, Židlický) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Cameron (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3628.

Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.

Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek st.