Naganská hokejová parta je zase o jednoho hráče chudší, útočník Milan Hejduk oznámil oficiálně konec kariéry. Olympijský vítěz z Nagana hrál naposledy v minulém ročníku NHL, po kterém mu vypršela smlouva s Coloradem. V denverském klubu strávil čtrnáct sezon a v roce 2001 s ním získal Stanleyův pohár.

"Měl jsem to štěstí, že jsem hrál na téhle úrovni spoustu let, ve skvělém klubu a s neuvěřitelnými spoluhráči," uvedl osmatřicetiletý Hejduk na webu Colorada Avalanche. "Splnil jsem si celoživotní sen nejen tím, že jsem hrál NHL, ale také jsem získal Stanley Cup. S rodinou jsme hrdí na to, že jsme doma tady v Denveru a užíváme si to spolu," prohlásil rodák z Ústí nad Labem.

Milan Hejduk

Narozen: 14.2. 1976, Ústí nad Labem
Národnost: česká
Post: pravé křídlo
Výška a váha: 183 cm, 86 kg
Kariéra: Teplice (1991-92), Pardubice (1992-98), Colorado (1998-2004), Pardubice (2004-05), Colorado (2005-13)
Úspěchy: olympijský vítěz (1998), bronz z OH (2006), bronz z MS (1998), Stanley Cup (2001), mistr Česka (2005)

K mezinárodní kariéře nastartoval Hejduka trenérský tah Ivana Hlinky. Legendární kouč vytáhl do té doby neznámého pardubického útočníka do národního týmu pro Nagano, a když se nedařilo ostrostřelci z finské ligy Janu Čalounovi, dostal místo něj prostor na ledě právě Hejduk. Zazářil a cestu ke slávě měl otevřenou. Do NHL odešel po naganském triumfu.

"Milan byl jedním z nejskromnějších hráčů, s kterými jsem měl tu čest hrát," ocenil trojnásobného účastníka Utkání hvězd NHL legendární Joe Sakic, nynější viceprezident Avalanche. "Na ledě měl jedny z nejrychlejších a nejšikovnějších rukou. Díky svému hokejovému citu a vidění patřil ve své době mezi elitní kanonýry NHL. Dělal všechno pro vítězství týmu. Byl to tichý lídr, který šel příkladem," dodal bývalý kanadský útočník.

O svém záměru skončit s hokejem mluvil Hejduk už loni v listopadu s tím, že to jen musí oznámit oficiálně. Měl prý možnost hrát ještě v Evropě, ale nechtělo se mu stěhovat. V Denveru se věnuje hlavně synům Markovi a Davidovi, které i trénuje.

Celkem má na kontě 1020 zápasů v základní části s bilancí 375 branek a 430 asistencí a v obou statistikách mu patří čtvrté místo v klubové historii. V play off nasbíral dalších 76 bodů ve 112 utkáních. V roce 2003 se stal nejlepším střelcem NHL. V Coloradu plnil jednu dobu i roli kapitána.

Ze zlatého naganského mužstva už hrají jen Jaromír Jágr v New Jersey, Martin Straka v Plzni, Jiří Šlégr a Martin Ručinský v Litvínově a konečně Pavel Patera a Libor Procházka na Kladně.

Související