Začátkem března se rozhodne o budoucnosti Dostihového spolku, který pořádá i slavnou Velkou pardubickou. Město se snaží spolek zachránit navýšením základního jmění a příplatkem, což musí schválit valná hromada. Jinak spolku hrozí platební neschopnost a insolvence. V takovém případě by závody asi pořádalo město, řekla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Ta na tiskové konferenci zopakovala, že kvůli procesní náročnosti není možné, aby žokej Josef Váňa převzal pořádání závodů už k 30. lednu, jak nabízel. "Pokud by mělo proběhnout koncesní řízení, a to ze zákona proběhnout musí, bude trvat nejméně čtyři až šest měsíců. Argumenty jsou objektivní a město panu Váňovi všechny aspekty popsalo v dopisu," uvedla Fraňková.

Město ani Dostihový spolek se nebrání jakékoli jiné spolupráci s panem Váňou a převzetí závodiště není jedinou možností. "Pokud by se chtěl stát třeba tváří Velké pardubické, městu by to pomohlo," řekla Fraňková, která by se měla v pátek s Váňou sejít.

Žokej ale v návaznosti na prohlášení Fraňkové, že je nemožné, aby závody převzal, uvedl, že schůzku nejspíš zruší. "Vzhledem k tomu, co mi paní primátorka vzkázala, je to v podstatě bezpředmětné," citoval Váňu server iDnes.

Zastupitelstvo města se snaží zachránit Dostihový spolek a v úterý schválilo navýšení základního jmění o 3,1 milionu a příplatek 4,2 milionu, který dá město, a v momentě, kdy by spolek vydělával, by si částku vzalo zpět. Schválit navýšení základního jmění musí valná hromada, k čemuž jsou potřeba hlasy majitelů 66 procent akcií.

"Pokud budou akcionáři souhlasit, tak se můžeme nadechnout a jít dál, jinak se obávám katastrofického scénáře," řekla primátorka. Důležitým datem tak bude 7. březen.

V případě neúspěchu může Dostihový spolek čekat platební neschopnost. To ale nemusí ohrozit dostihy ani Velkou pardubickou. "Pokud by k tomu došlo, město má povinnost se o dostihy postarat. Nejspíš by vytvořilo oddělení s péčí o závodiště a určitou dobu by jej provozovalo," uvažovala Fraňková.

Ve hře může být i odkup ochranných známek jako třeba Velká pardubická, kterých je pět v hodnotě zhruba dvacet milionů korun. "I to je možné opatření, ale určitě by je kupovalo město. Neumím si představit jiného majitele," řekla.

Související