Skvělého výsledku dosáhla bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Helena Erbenová při svém prvním startu na mistrovství světa v terénním triatlonu na Havaji, kde získala bronz. Historického českého maxima dosáhla díky skvělému závěrečnému běhu, za vítěznou Lesely Patersonovou ze Skotska zaostala o šest minut.

Dvaatřicetiletá Erbenová závody série Xterra absolvovala sporadicky během mateřské dovolené a účast na Havaji si matka šestnáctiměsíční dcery vybojovala při srpnové kvalifikaci ve Špindlerově Mlýně.

Na ostrově Maui si mezi specialistkami vedla skvěle a ztrátu z plavání i kola dotáhla 9,8 kilometru dlouhém běhu ananasovými plantážemi a dešťovým pralesem. Stříbro získala Marion Lorblanchetová z Francie.

Nejlepší český výsledek mezi muži vylepšil v neděli také Jan Kubíček, který díky třetímu nejlepšímu běhu skončil devátý. Titul získal bývalý rakouský olympionik na horském kole Michael Weiss.

Ostře sledovaný sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong dokončil šampionát při své premiéře jako třiadvacátý. Legendární cyklista z Texasu, který jedinečnou kariéru na silničním kole ukončil letos v únoru, šokoval při úvodním plavání, v němž ztratil na nejlepší jen půl minuty a vylezl z vody pátý.

Na desátém kilometru na horském kole se dostal do čela, ale předjel ho Weiss a oba v depu po cyklistice dělilo 20 vteřin. Jenže v běhu se Armstrong propadl až do třetí desítky a v cíli na rakouského šampiona ztratil téměř deset minut.

Výsledky (1,5 km plavání - 29,5 km na horském kole - 9,8 km běh) - Muži: 1. Weiss (Rak.) 2:27:00, 2. Hugo (JAR) 2:27:33, 3. Llanos (Šp.) 2:28:26, ...9. Kubíček (ČR) 2:30:54... 23. Arsmtrong (USA).

Ženy: 1. Patersonová (Brit.) 2:45:59, 2. Lorblanchetová (Fr.) 2:48:08, 3. Erbenová (ČR) 2:51:51.