Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na vícebojařském mistrovství Evropy v Budapešti závod na 1500 metrů a dostala se nečekaně do čela průběžného pořadí. Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru je na nejlepší cestě potřetí za sebou a celkově počtvrté v kariéře kontinentální šampionát vyhrát.

Sáblíková vyhrála v pátek závod na tři kilometry, ale předtím nezvládla ideálně pětistovku a následně prohlásila, že šance na zlatou medaili je pryč.

Dnes ale deklasovala své hlavní soupeřky Ireen Wüstovou z Nizozemska a Němku Claudii Pechsteinovou a o celkový triumf ji může připravit jen smůla. V nedělním závodě na 5000 metrů bude hlavní favoritkou a půjde do něj s náskokem více než čtyř sekund na průběžně druhou Wüstovou.

Sáblíková na otevřeném kluzišti v centru maďarské metropole zajela v předposlední rozjížďce čas 2:03,64 a hned v cíli se dočkala pochvaly od trenéra Petra Nováka.

Až poté se na start postavily do té doby vedoucí Pechsteinová a Wüstová, která se podle předpokladů měla dostat do čela. Nizozemka sice začala rychle, ale zřejmě přepálila tempo a v závěru odpadla. Dosáhla až šestého času a přišla o reálnou šanci na titul.

Druhá Česka na startu Karolína Erbanová obsadila na patnáctistovce 16. místo a v průběžném pořadí zůstala patnáctá. V nedělním závěrečném závodu na 5000 metrů se nepředstaví, neboť do poslední disciplíny víceboje postoupilo jen dvanáct nejlepších.