Česká čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec vybojovala bronzové medaile v úvodním závodu smíšených štafet na domácím mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Titul obhájilo Norsko, druhá skončila Francie. Český tým se k cennému kovu propracoval až na posledním úseku zásluhou Moravce a jeho bezchybné střelby.

„Je to velikánská paráda a radost. I slzičky jsem při vyhlášení uronil a myslím, že se nám závod podařil a panovala neskutečná atmosféra diváků,“ řekl trenér žen Jindřich Šikola. „Víme, že výsledky v sezoně byly fantastické, a nám se to tady podařilo prodloužit a jsem přesvědčený, že teď se nám bude lépe dýchat. Medaili nám už nikdo neodpáře a je to další obrovská pozvánka pro diváky,“ dodal.

Závod přitom nezačal pro českou štafetu zrovna nejlépe. I když se Vítková držela po startu na předních pozicích a na první střelbu přijela jako druhá, nabrala hned ztrátu, neboť musela dvakrát dobíjet. Ze stadionu odjížděla jako dvanáctá s mankem třinácti sekund a její odstup narůstal.

„Běh mi docela odsejpal, ale škoda těch ran navíc, to jsem měla dát na první, to se nepovedlo,“ litovala Vítková v rozhovoru pro Českou televizi. Bezchybná nebyla ani při druhé střelbě a Soukalová přebírala štafetu na osmém místě tři čtvrtě minuty za jasně nejrychlejšími Norkami. „I vestoje jsem tam měla chybičku, snad to v příštích závodech bude lepší,“ dodala.

Jedna oprava Soukalové v úvodní střelbě neznamenala žádné zhoršení, naopak česká biatlonistka se o jedno místo posunula. I přes nemoc, která ji před šampionátem přibrzdila v přípravě, běžela velmi dobře, a navíc bezchybně střílela vestoje. Český tým tak posunula na průběžné páté místo se ztrátou 25 sekund na Norsko, které chvíli nato předstihly v čele Rusky.

Soukup, jenž v nominaci nahradil nemocného Michala Šlesingra, přebíral šestý s necelou půlminutou na prvního a 22 sekundami na medaili. Vleže však nechyboval a posunul se na šestou pozici. Běžel skvěle, ztrátu stahoval, a dokonce přijel na střelnici v kontaktu s vedoucí trojicí. Jedna chyba ho však připravila o možnost posunout se na medailovou pozici, na třetí Francii však měl manko jen šesti sekund. V té chvíli už opět vedlo Norsko před Ruskem.

Deset sekund za medailí přebíral štafetu do posledního úseku Moravec. Neběžel sice nijak zvlášť rychle, ale na první střelbě nezaváhal, a protože Rus Dmitrij Malyško musel dokonce na trestný okruh, posunul se na třetí příčku. Zezadu se ale na Moravce tlačila italská štafeta, kterou však český biatlonista doslova deklasoval. Lukas Hofer neměl nárok na Moravcovu bezchybnost a rychlost, navíc sám chyboval.

MS v biatlonu: Finiš smíšených štafet
Biathlon_NMNM.mp4.jpg

Moravec pak bez problémů dovezl český tým do bronzového cíle, navázal na stejný kov při listopadovém závodu mixů na Světovém poháru v Östersundu a postaral se o skvělý úvod domácího šampionátu. "Je to božské, neskutečný pocit, medaile byla náš sen a teď to je skutečnost. Bomba," radoval se Moravec.

Přiznal, že to na trati při běhu nebylo úplně ono. „Ale na střelnici jsem nevnímal ty diváky, jako kdyby tu nikdo nebyl, žádnej problém nebyl. Chtěl jsem se porovnat s nejlepšími, zastřílel jsem dobře, tak snad to bude příště lepší i na trati,“ radoval se Moravec. „Musíme to brát střízlivě, bronz je pro nás jako zlato,“ dodal.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Smíšená štafeta (2x6 km a 2x7,5 km): 1. Norsko (Bergerová, Solemdalová, Bö, Svendsen) 1:12:04,9 (0 trestných okruhů + 4 dobíjení), 2. Francie (Brunetová, Dorinová Habertová, Boeuf, M. Fourcade) -20,0 (0+8), 3. ČR (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) -32,3 (0+5), 4. Itálie -58,4 (0+4), 5. Slovinsko -1:07,1 (0+6), 6. Rusko -1:26,5 (1+9).