Čeští házenkáři skvěle rozehrali klíčový dvojzápas o účast na evropském šampionátu v roce 2014. Svěřenci trenéra Vladimíra Habrav prvním utkání v Brně s Německem vyhráli 24:22. Odveta je na programu v neděli v Halle, pokud by vyhráli, mají ME jisté.

Čtyřčlenná kvalifikační skupina, z níž postoupí na šampionát v Dánsku první dva celky, se po třech kolech vyvíjí nečekaně. V čele jsou po senzační výhře v Německu a těsném triumfu nad českým týmem a výhrou na Izraelem Černohorci, na druhé pozici figurují Habrovi svěřenci, kteří odskočili třetím Němcům.

Češi dokázali německý celek porazit podruhé za sebou, vloni tohoto soupeře zdolali na mistrovství Evropy v Srbsku. V úvodu to přitom na triumf domácího výběru nevypadalo. Ještě než se Češi stihli ve vyprodané brněnské hale rozkoukat, prohrávali 0:3 a celý první poločas pak museli dotahovat.

Přestože v německé sestavě chyběl defenzivní lídr a kapitán Roggisch, favorit dobře bránil a českému týmu se v útoku ze začátku nevedlo. Ve střední části první půle téměř deset minut střelecky mlčel, od dvacáté minuty ale výrazně pookřál.

Taktovku převzal Filip Jícha, jeden ze sedmi legionářů hrajících v Německu, a ještě do přestávky dokázal vyrovnat. Opora Kielu skórovala jen za první půli sedmkrát.

"Nezačali jsme špatně, ale neproměňovali jsme střelecké šance. Soupeři jsme nabídli šanci, aby odskočil. Naštěstí jsme poločas stáhli na remízu," řekl trenér Haber.

Po návratu ze šatny český celek na soupeře vlétl a změnou taktiky jej zcela zaskočil. K výbornému výkonu se rozehrál Roman Bečvář a Češi během chvilky získali tříbrankový náskok. Výborně kombinovali, předvedli několik pohledných akcí do křídel a v polovině druhého dějství také zásluhou skvělých zákroků brankáře Petra Štochla odskočili překvapeným Němcům až na rozdíl šesti gólů.

"Změny ve druhém poločase přinesly oživení. Bečvář přinesl do naší hry pohyb. Hrálo nám do karet i to, že Němci vzali Filipa Jíchu na osobní obranu. Kromě Bečváře se chytl střelecky Stržínek," uvedl Haber.

Hosté však ukázali, proč patří k evropské špičce. Začali osobně bránit Jíchu a český náskok se povážlivě ztenčoval, byť Štochl dělal mezi tyčemi, co mohl. Minutu před koncem snížili Němci na rozdíl jediné branky, drama ale vzápětí na druhé straně odmítl Jícha.

ČR - Německo 24:22 (10:10)

Sestava ČR: Štochl, Galia - Bečvář, Dostalík, Horák, Hrstka, Jícha, Juříček, Jurka, Kasal, Kubeš, Motl, Mráz, Sobol, Stržínek, Šulc.

Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 2/0. Vyloučení: 3:3. Diváci: 3000.

1. Černá Hora 3 3 0 0 83:77 6

2. ČR 3 2 0 1 73:67 4

3. Německo 3 1 0 2 79:82 2

4. Izrael 3 0 0 3 77:86 0