Rozvodněná Vltava může poničit kanál v Praze Troji, který by měl v září hostit mistrovství světa, veslařům zase reálně hrozí, že se o příštím víkendu neuskuteční veslařské Primátorky.

Vodáci celou neděli od sedmi ráno vyklízeli loděnici a doufají, že velká voda nenapáchá drastické škody jako při povodních v roce 2002, neboť světový šampionát vodních slalomářů by to mohlo vážně ohrozit. "Za chvíli bude voda i v loděnici a my se budeme modlit, aby to nešlo do prvního patra," řekl šéf organizačního výboru šampionátu Jiří Rohan.

Všichni věří, že voda neponičí nové překážky v trati, která prošla právě kvůli šampionátu před letošní sezonou rekonstrukcí. "Vezme to lávky, tribuny, sloupy, lana, zavěšení branek a všude bude strašně bordelu," tušil Rohan.

Zatímco v roce 2002 teklo Vltavou v Troji asi 5500 kubíků za vteřinu, nyní to je necelých 2000, ale je předpoklad, že se průtok bude zvyšovat. "Zdá se mi, že to podcenili, protože měl být maximálně první stupeň," řekl Rohan. "Nějak si asi neuměli sečíst, kolik je průtok na Lužnici, Otavě, Sázavě, Berounce a Vltavě dohromady," řekl funkcionář, jenž v pondělí jede s týmem na mistrovství Evropy do Krakova.

"Zatím to neumím odhadnout, počkáme, kolik to vystoupá. Ale já nikdy nic nevzdávám, takže ode mě neuslyšíte, že by mistrovství světa nebylo," řekl Rohan. Zachraňovat co se dalo pomáhali i olympionici Štěpána Hilgertová, Stanislav Ježek a Vítězslav Gebas.

Zvýšená hladina Vltavy znamená i problémy pro pražské veslařské kluby, které sídlí na břehu řeky. Povodeň navíc ohrožuje i slavné Primátorky. Jubilejní stý ročník závodu osmiveslic by se měl konat příští neděli, momentálně ale vše nasvědčuje tomu, že se tak nestane a stejně jako v roce 2002 budou Primátorky přesunuty do pozdějšího termínu. Zástupci pražských klubů o Primátorkách budou jednat na začátku týdne.

Rychlostní kanoisté měli o víkendu v Račicích druhé a poslední nominační závody na mistrovství Evropy a většina reprezentantů z pražských klubů tam zůstane i v dalších dnech, neboť kvůli vysoké vodě jsou již zaplavené loděnice USK a Dukly Praha. "Nemůžeme se připravovat na Vltavě, proto musíme volit Račice," řekl Petr Náprstek z Dukly Praha.

Související