České házenkářky prohrály v posledním utkání základní skupiny mistrovství světa s Rumunkami 22:29 a do vyřazovací fáze postoupily s bilancí dvou výher a tří porážek ze čtvrtého místa v tabulce. V osmifinále se svěřenkyně trenéra Jana Bašného utkají v pondělí s vítězkami skupiny C.

Češky už před soubojem s Rumunkami měly jistý postup, chtěly se ale zkusit vyhnout v osmifinále nejlepšímu týmu skupiny C, jímž pravděpodobně bude obhájce titulu Norsko.

Bašného tým ale dominoval jen v úvodu, v němž díky dobré práci v obraně a zákrokům brankářky Raníkové vedl 3:1. Po deseti minutách ale zavelela k obratu nejlepší házenkářka světa za rok 2010 Neaguová a Rumunky, bronzové medailistky z evropského šampionátu před třemi lety, rychle otočily skóre.

V 17. minutě už favorit, povzbuzený čtvrtečním vítězstvím nad Maďarskem, vedl nad českým týmem 8:4 a dál zvyšoval náskok. Zatímco v prvních dvou zápasech skupiny se Bašného celek potýkal s obranou, dnes ho hlavně v první půli trápila ofenziva. Češky za úvodních třicet minut skórovaly jen sedmkrát a do kabin šly se ztrátou 7:14.

"Z herního pohledu to byl velmi dobrý zápas, divákům se na to asi dobře dívalo. Z herního hlediska to bylo vyrovnané, ale hraje se na góly a ty jsme nedávali," řekl Bašný po zápase. "Hlavně v prvním poločase za tu čtvrthodinu jsme dali asi dva góly, přitom jsme měli hodně vyložených šancí. To rozhodlo," doplnil.

Reprezentantky pokračovaly v zahazování šancí i na startu druhého dějství a v 35. minutě už prohrávaly o dvanáct gólů. Kouč Bašný reagoval oddychovým časem. Do branky postavil místo Raníkové Satrapovou a Češky, které startují na světovém šampionátu poprvé po deseti letech, začaly mocně stahovat nepříznivé skóre.

Sérii pěti gólů po sobě se přiblížily poprvé a dalšími čtyřmi brankami v řadě o chvíli později snížily na 16:20. Stíhací jízda jim ale sebrala síly na závěr zápasu a Rumunky si výhru, znamenající pro ně druhé místo ve skupině, s přehledem pohlídaly.

"V ženské házené je možné dostat se zpět do zápasu, i když prohráváte o jedenáct dvanáct branek. Dostali jsme se za šest sedm minut na dostřel na tři, ale za dalších pět šest minut to zase bylo o osm. Rozdíl dnes nebyl v ničem jiném než v proměňování šancí. Pokud tohle zlepšíme, jsme schopni hrát s každým," doplnil Bašný.

Česká republika - Rumunsko 23:29 (7:14)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 3, Keclíková 4, Chrenková 3, Poznarová, Salčáková 1, Růčková, Kutlvašrová 3, Černá 2, Vítková 2, Hrbková 1, Luzumová 4, Štěrbová, Crhová, Selucká.

Nejlepší střelkyně Rumunska: Neaguová 5. Rozhodčí: Mosorinski, Pandžič (oba Srb.). Sedmimetrové hody: 5/3 - 3/2. Vyloučení: 3:4.

Mistrovství světa v házené žen v Srbsku:

Skupina A (Bělehrad):

Kongo - Dominikánská rep. 23:22 (15:13), Francie - Korea 27:22 (11:10), Černá Hora - Nizozemsko 27:25 (14:18).

Skupina B (Niš):

Japonsko - Alžírsko 32:23 (16:12), Srbsko - Čína 32:18 (19:10), Brazílie - Dánsko 23:18 (14:9).

Skupina C (Zrenjanin):

Argentina - Paraguay 25:15 (13:5), Španělsko - Angola 30:21 (14:10), Norsko - Polsko 23:18 (13:10).

Skupina D (Novi Sad):

Tunisko - Austrálie 24:15 (12:8), Německo - Maďarsko 27:26 (14:16), Rumunsko - ČR 29:23 (14:7).

Neděle 15. prosince:

17:30 Německo - Angola, 18:00 Dánsko - Černá Hora, 20:15 Polsko - Rumunsko, 20:45 Francie - Japonsko.

Pondělí 16. prosince:

17:30 Maďarsko - Španělsko, 18:00 Brazílie - Nizozemsko, 20:15 Norsko - ČR, 20:45 Korea - Srbsko.