Pierre de Coubertin se musí obracet v hrobě, říkají si zastánci čistoty olympijských idejí. Vtipná reklama, proč ne, když ji současné poměry umožňují, oponují druzí. V čem je problém? Prosluněné království Tonga v jižním Pacifiku vysílá na olympijské hry v Soči exotického sáňkaře. Potud je vše v pořádku. Sáňkař se ale do olympijského koryta spustí pod jménem Bruno Banani, které přijal v rámci marketingu stejnojmenného výrobce spodního prádla.

Státeček, známý tropickým počasím a plážemi, tak bude reprezentovat živý nosič reklamy. Firma, které sáňkař poslouží, navíc dlouhou dobu tajila, že jde o marketing, a snažila se tvrdit, že jde jen a pouze o pozoruhodnou shodu jmen. Ať tak či tak, šestadvacetiletý sportovec splnil všechna potřebná kvalifikační kritéria. Start v Soči mu zajistilo 28. místo z 42 startujících v závodě Světového poháru v Park City.

Cesta na olympijské hry trvala bývalému studentovi informačních technologií pět let. Ještě v roce 2008 byl stejně jako většina jeho krajanů zapáleným ragbistou, před utkáním soupeře zastrašoval rituálním tancem sipi tau, připomínajícím novozélandskou haku, a jmenoval se Fuahea Semi.

Vše změnil nápad princezny království Tonga Salote Mafile'o Pilolevu Tuitaové založit v zemi, kde svítí slunce 350 dní v roce, sáňkařský svaz a dostat prvního sportovce na zimní olympijské hry. Inspirací pro dobrou známou monackého prince Alberta II., bývalého účastníka ZOH v jízdě na bobech, byl zřejmě známý příběh jamajských bobistů zfilmovaný v hollywoodském hitu Kokosy na sněhu. Z castingu mezi obyvateli polynéského souostroví vyšel vítězně právě Semi a získal šanci trénovat v zemi sáňkařských šampionů Německu.

K tomu už ale nedošlo pod jeho rodným jménem. V rámci marketinkové akce převzal exotický sáňkař jméno německé firmy na spodní prádlo Bruno Banani a začal propagovat řadu jejích výrobků se sloganem "Poháněn kokosovými ořechy".

Firma v té době živila historku, že se jedná o mimořádnou shodu jmen a že Banani je synem sběrače kokosů. I když sem tam média napsala, že sáňkař se ve skutečnosti jmenuje Fuahea Semi a jeho otec má farmu s maniokem, definitivně odhalil podvod až loni časopis Der Spiegel.

Tonžský reprezentant Banani v ledovém korytěTonžský reprezentant Bruno Banani v ledovém korytě

Magazín tak upozornil na případ i funkcionářské špičky a například současný prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach označil kauzu za "perverzní". "Změnit si jméno kvůli sponzorovi, to už je na mě moc. Tohle už nemá co dělat s normálním marketingem," tvrdil.

Nicméně i když je sáňkařovo jméno zjevnou reklamou, MOV mu účast na hrách zakázat nemůže. Sportovec si změnil jméno i na úřadech a "Bruno Banani" má zapsáno také v pase. "Na své jméno je pyšný a nikdy toho nelitoval. Kromě toho je to právě člověk jménem Bruno, kdo se kvalifikoval na olympijské hry," řekla bývalá sáňkařka Isabel Barschinská, jež má jednočlennou reprezentaci království Tonga na povel.