Chcete si zahrát na mistrovství světa v basketbalu? Stačí zaplatit a můžete startovat na divokou kartu. O čtyři volná místa na letošním šampionátu se bude tímhle způsobem ucházet o víkendu patnáct kandidátů. O držitelích volných karet totiž nebude rozhodovat pouze sportovní hledisko, důležitou roli sehraje i částka, kterou jednotlivé svazy za právo startu nabídnou.

Podle některých informací se může vyšplhat až na milion švýcarských franků (asi 22,389 milionu korun). Mezinárodní basketbalová federace FIBA jména majitelů divokých karet oznámí 1. února.

"Je to úplně normální obchodní nabídka," bránil prodej účastnických míst na šampionátu finanční ředitel FIBA Manfred Ströher v rozhovoru pro agenturu SID. "Jsou volná místa, na sportovním poli jste se nekvalifikovali, teď si ho můžete koupit," prohlásil.

O divokou kartu projevily zájem Bosna a Hercegovina, Brazílie, Čína, Finsko, Itálie, Izrael, Kanada, Katar, Německo, Nigérie, Polsko, Rusko, Řecko, Turecko a Venezuela. Platit za start na šampionátu ale některé země nehodlají.

Itálie, dvojnásobný mistr Evropy, například oznámila, že za těchto podmínek svoji žádost stáhne. Podle předsedy italského basketbalového svazu nejsou takové finanční požadavky "z etického hlediska oprávněné". Například německý svaz je ale připraven za start na šampionátu zaplatit.

Na basketbalové mistrovství světa, které bude hostit od 30. srpna Španělsko, se z kontinentálních šampionátů kvalifikovalo 18 týmů. Jistý start má i tým hostitelské země a obhájci titulu z USA. O zbývajících čtyřech volných místech se rozhodne v sobotu.

FIBA představuje kandidáty na čtyři divoké karty

Související