Čeští běžci na lyžích Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová mohou dodatečně získat zlaté olympijské medaile z her v Turíně. Podle neoficiálních zdrojů totiž antidopingoví komisaři zpětně zkontrolovali vzorky a Estonci Andrus Veerpalu a Kristina Šmigunová-Vähiová údajně měli pozitivní nálezy. Vedení Mezinárodního olympijského výboru informaci ruských a estonských médií nepotvrdilo.

Veerpalu vyhrál v Turíně závod na 15 km klasickou technikou, Bauer si doběhl pro stříbro se ztrátou více než 14 sekund. Šmigunová-Vähiová se stala olympijskou vítězkou ve skiatlonu a v závodu na 10 km klasicky. Neumannová byla ve skiatlonu druhá, na desítce obsadila pátou pozici, tudíž by se v této disciplíně mohla posunout na čtvrté místo.

Informace o podezření z dopingu dvou bývalých estonských hvězd se objevila v médiích necelý den před zahájením her v Soči. Zástupci Mezinárodní antidopingové agentury testují vzorky osm let staré podle nových metod, zprávy ale rovněž odmítli potvrdit s tím, že výsledky zpětných testů oznámí až po skončení olympiády.

Informaci prozradila ruskému tisku mluvčí MOV Emmanuelle Moreauová a podle jejích zpráv se měl doping týkat nejméně čtyř estonských závodníků v běhu na lyžích.

"Nejsme v pozici, abychom nyní cokoliv komentovali. Nemáme vůbec žádné oficiální informace. Poslali jsme dotazy na Mezinárodní lyžařskou federaci, Mezinárodní antidopingový výbor i na vedení MOV. Musíme nejprve zjistit situaci," řekl mluvčí Estonského antidopingového výboru Kristian Port.

ČOV: Víme o tom jenom z médií

Ani vedení Českého olympijského výboru situaci zatím nekomentuje. "Víme to zatím pouze z médií a zjišťujeme oficiální informace," řekl ČTK mluvčí ČOV Alexandr Kliment. Ujistil, že ČOV by sportovcům doplatil rozdíl ve finančních odměnách. "Samozřejmě," uvedl mluvčí. To by u obou českých závodníků činilo půl milionu korun pro každého.

Neumannová, která v Turíně vyhrála třicítku volně a má celkem šest olympijských medailí, už podobnou situaci zažila. Po dodatečném dopingu ruských soupeřek se na OH v Salt Lake City posunula dvakrát na druhé místo. MOV loni vrátil díky zpětnému testování vzorků také bronz z OH v Aténách 2004 diskařce Věře Cechlové.

Bauerův závod na 15 km v Turíně

Bauer nechce o možném zlatu spekulovat

Bauera nechává celá záležitost zatím v klidu. "Není to oficiálně potvrzené, tak si počkám, až bude. Nechci rozvíjet spekulace, jak bych se cítil, a podobně. Je třeba počkat, v novinách se často objevují informace, které kolikrát nejsou úplně pravdivé," řekl po tréninku na olympijských tratích v Krasné Poljaně. "Nejde to úplně mimo mě, ale nebudu to pouštět ven do té doby, než se to potvrdí oficiálně," prohlásil.

Osm let starý závod má dodnes v paměti. Tehdy to pro něj byla vůbec první velká medaile v kariéře, splněný životní sen. "Dodneška, když se podívám zpátky, tak ač mi olympiáda v Turíně k srdci úplně nepřirostla, byl tenhle moment naprosto super," prohlásil. Přesně si pamatuje i vyhlášení. "Bylo to skvělý, chumelilo. Měli jsme vyhlášení přímo na stadionu a já byl naprosto šťastný," vzpomínal dnes.

Veerpalu se kvůli dopingu soudí

Veerpalu, který v sobotu oslaví 43. narozeniny, měl už v minulosti problémy s dopingem. Krátce před tím, než v únoru 2011 skončil s lyžováním, měl pozitivní test na růstové hormony, ale loni uspěl u mezinárodní sportovní arbitráže CAS s odvoláním kvůli procedurálním chybám. Zástupci CAS tehdy nicméně uvedli, že nalezli "mnoho faktorů, které naznačují, že Veerpalu ve skutečnosti opravdu užil růstové hormony".

Veerpalu získal olympijské zlato na klasické patnáctce i v Salt Lake City 2002 a na šampionátu v Liberci 2009 se stal mistrem světa rovněž před Bauerem. Dopingovým testem neprošel 29. ledna 2011 po závodě v estonském Otepää v době, kdy se připravoval na MS ve Val di Fiemme. Hned poté ukončil kariéru.

Neumannové skiatlon v Turíně

Šmigunová se k pochybení nezná

Kariéru šestatřicetileté Šmigunové-Vähiové rovněž provázelo podezření z dopingu. V prosinci 2001 měla po Světovém poháru v Brussonu v moči stopy anabolického steroidu norandrotestosteronu, ale jako jedna z mála sportovkyň a sportovců vyvázla bez trestu, jelikož analýza druhého vzorku prokázala negativní výsledek. To se stává jen výjimečně.

Šmigunová-Vähiová potvrdila, že nyní čelí dalšímu problému. "Ale rozhodně popírám, že bych něco užila. Už jednou jsem se musela hájit. Je to neuvěřitelné, ale jsem v té situaci znova. Před dvěma měsíci jsem přitom dostala zprávu, že ve vzorcích z Turína žádná zakázaná látka nebyla," řekla estonským novinářům.