Náročná trať, navlas stejný čas a dvě vítězky, to v historii zimních olympijských her ještě nebylo. V Soči zajely shodný čas Dominique Gisinová a Tina Mazeová a obě získaly zlatou medaili. Bronz vybojovala s odstupem jedné desetiny sekundy Lara Gutová. Česká reprezentantka Klára Křížová skončila na 21. místě.

Zatímco Mazeová se stala první slovinskou olympijskou vítězkou v alpském lyžování, Gisinová je pátou švýcarskou olympijskou vítězkou sjezdu a první po 30 letech. Naposledy Švýcarsko slavilo v Sarajevu 1984 zásluhou Michele Figiniové.

Mazeová, suverénka minulého ročníku Světového poháru, získala třetí olympijskou medaili. Z Vancouveru 2010 si odvezla dvě stříbra za obří slalom a super-G. Osmadvacetiletá Gisinová v cíli svou první velkou medaili oplakala.

"Je to neuvěřitelné, mám obrovskou radost," řekla Švýcarka, která ve Světovém poháru vyhrála v roce 2009 dva sjezdy. Její první pohárová výhra se podobala dnešnímu triumfu. V rakouském Zauchensee před pěti lety zvítězila společně s tehdejší hvězdou Anjou Pärsonovou ze Švédska.

Medailistky ještě ohrožovala Norka Lotte Sejerstedová, startující s číslem 26. Po prudké horní pasáži dokonce měla nejrychlejší mezičas, ale postupně ztrácela a nakonec skončila šestá. Překvapením je sedmé místo maďarské reprezentantky Edith Miklósové.

Vítězky Gisinová (vlevo) a Mazeová, i třetí GutováVítězky olympijského sjezdu Dominique Gisinová (vlevo) a Tina Mazeová, a třetí Lara Gutová

Favorizované Němce Marii Höflové-Rieschové technický sjezd neseděl, vítězka kombinace se nevešla do elitní desítky a skončila třináctá. Zklamáním skončil závod pro Rakušanky, nejlepší zástupkyní sjezdařské velmoci byla až devátá Nicole Hospová.

Křížová si přála mít v cíli ztrátu pod dvě vteřiny, což se jí povedlo. Trať projela bez větších chyb a za vítězkami zaostala jen o 1,90 sekundy. "Takže jsem spokojená, ale popravdě jsem si myslela, že taková malá ztráta bude znamenat lepší umístění," prohlásila v cíli česká lyžařka. "Ale v pohodě, přede mnou jsou kvalitní sjezdařky," uznala.

Zásadní chyby se nedopustila, čímž udělala radost i své mamince Olze Charvátové-Křížové, bronzové medailistce z olympijského sjezdu v Sarajevu. "Když včera odlítala, tak mi říkala, abych si to užila. Svítilo sluníčko, byl krásný den a svět mi utekl ani ne o dvě sekundy. Super!" radovala se. "Pro mě je to letos úspěch, příští rok to bude vteřina a pak už budu jezdit o medaile," usmívala se čtyřiadvacetiletá lyžařka.

Výsledky sjezdu lyžařek na ZOH v Soči:

1. Mazeová (Slovin.) a Gisinová (Švýc.), obě 1:41,57, 3. Gutová (Švýc.) -0,10, 4. Merighettiová (It.) -0,27, 5. Suterová (Švýc.) -0,37, 6. Sejerstedová (Nor.) -0,44, 7. Miklósová (Maď.) -0,71, 8. Mancusová (USA) -0,99, 9. Hospová (Rak.) -1,05, 10. Štuhecová (Slovin.) -1,08, ... 21. Křížová (ČR) -1,90.