Před závodem si říkaly, že páté místo bude úspěch, nakonec české biatlonistky dojely ve štafetě čtvrté a dosáhly tak na nejlepší výsledek v historii her. Čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková o dvě místa překonala umístění kvarteta v Naganu z roku 1998. Češky musely hned čtrnáctkrát dobíjet, ale skvěle běžely. K bronzu jim scházelo 46 sekund. Zlato povezou do své těžce zkoušené vlasti Ukrajinky, pro které je to vůbec první výhra v této disciplíně v historii.

Češky nečekaným čtvrtým místem podtrhly famózní vystoupení biatlonového týmu v Soči. Reprezentanti s malorážkou zatím získali pět medailí, o další mohou zabojovat v závěrečné sobotní štafetě muži, ačkoli ti medailové ambice nehlásili.

Českému trenérovi dnes skvěle vyšlo překvapivé obsazení jednotlivých úseků. Očekávanou finišmanku Soukalovou nasadil už jako druhou a závod dokončila Vítková, která přitom ve středeční stříbrné smíšené štafetě začala na prvním úseku.

Puskarčíková, která skončila 22. ve vytrvalostním závodě, nerozjela štafetu ideálně. Na obou střeleckých položkách dvakrát dobíjela a předala Soukalové na jedenáctém místě se ztrátou více než minuty. "Když se podívám na to dobíjení, tak se divím, že to tak dopadlo. Nesedlo mi to asi běžecky a pak jsme se trápila i na té střelbě," řekla Puskarčíková. "Ale Gábina dneska jela jako motorová myš," prohlásila.

Vítězná ukrajinská štafeta v Soči: Vita Semerenková, Julia Džymová, Olena Pidhrušná a Valja SemerenkováVítězná ukrajinská štafeta v Soči: Vita Semerenková, Julia Džymová, Olena Pidhrušná a Valja Semerenková

Stříbrná medailistka ze závodu s hromadným startem a smíšené štafety předvedla na šestikilometrovém úseku fenomenální výkon. Famózně běžela a po první střelbě vleže vytáhla český tým na průběžné třetí místo. I když na "stojce" dvakrát dobíjela, pokračovala v nevídané stíhací jízdě. Přehnala se přes Rusku Zajcevovou a na druhou předávku dojela druhá. "S takovým dobíjením, to je neuvěřitelné, že jsme čtvrté," řekla Soukalová.

Podobně skvěle rozjetou štafetu měly Češky i vloni na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě, kde v polovině závodu dokonce vedly, ale pak Landová s Barborou Tomešovou zcela propadly.

Landová se i dnes trápila na střelnici, na první položce třikrát netrefila terč, na "stojce" poté dvakrát. S těžkou situací si ale poradila lépe než před rokem a nemusela na trestný okruh. Dobře běžela a Vítkové předala na stadionu jako šestá.

"Ale taková střelba, na to není omluva. Je to zkušená závodnice a nemůže se vymlouvat, že byla nervózní. Prostě to nezvládla," nebrali si servítky trenéři Jindřich Šikola a Ondřej Rybář. "Naučit se střílet je jednodušší než běhat. Ale bude to trochu o hlavě a zodpovědnosti, co ji svazuje. Snad si začne víc věřit," doplnil Šikola.

Landová vyjádřila spokojenost s umístěním, ale se svým výkonem nikoliv. "Mrzí mě, co jsem tam předvedla. Peru se s tou střelbou, tak buďme rádi za to, co je. Ležky byly vždycky moje opora a tady na olympiádě mi přestaly jít," litovala.

Finišmanka české štafety Vítková při střelbě vleže poskočila o jednu příčku vpřed a totéž se jí povedlo po poslední položce. V závěrečném kole odolala náporu Bělorusky Domračevové, trojnásobné zlaté medailistky v Soči. Češky se v cíli mohly radovat, oproti poslední olympiádě ve Vancouveru si polepšily hned o dvanáct příček.

"Docela jsem si to užívala, i když už síly hodně docházely. Měla jsem tedy strach, aby mě zezadu ještě nedojela Domračevová, ale když jsem se před cílem otočila, věděla jsem, že už dojedu čtvrtá," líčila Vítková. "Je to dobré umístění, i když to chvíli vypadalo na medaili," dodala.

Ukrajinky věnovaly zlato obětem násilí ve vlasti

Ukrajina slaví první olympijské zlato od triumfu krasobruslařky Oksany Bajulové v Lillehammeru 1994. Vítězky věnovaly titul obětem střetů mezi demonstranty a policií při protivládních protestech v jejich vlasti. V Kyjevě od úterý zemřely desítky lidí. Finišmanka Olena Pidhrušná na tiskové konferenci vyzvala publikum k uctění památky minutou ticha a všichni v místnosti její přání následovali.

Na jedenáctém místě podtrhly německé biatlonistky tristní bilanci v Soči a poprvé se ze zimní olympiády vrátí bez cenného kovu. Další spolufavoritky Francouzky po pádu Brunetové hned v úvodu štafetu ani nedojely.

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Ukrajina (Vita Semerenková, Džymová, Valj Semerenková, Pidhrušná) 1:10:02,5 (0 tr. okruhů + 5 dobíjení), 2. Rusko (Romanovová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) -26,4 (0+4), 3. Norsko (Hornová, Eckhoffová, Flatlandová, Bergerová) -37,6 (0+5), 4. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -1:23,2 (0+14), 5. Bělorusko -1:30,9 (1+8), 6. Itálie -1:40,8 (1+9), 7. USA -2:11,7 (0+13), 8. Kanada -2:19,0 (2+12), 9. Švýcarsko -2:31,8 (0+9), 10. Polsko -2:31,9 (4+8).

Související