Biatlonistka Veronika Vítková sice nepředstavuje zářivou kometu jako její kolegyně Gabriela Soukalová, ke sportovním úspěchům a slávě stoupá postupně, drobnými krůčky. Popáté za sebou se zlepšila v konečném pořadí Světového poháru, v kterém byla letos devátá, a stříbrem ze smíšené štafety v Soči si splnila sportovní sen o olympijské medaili.

"Mám za sebou jednu z nejvyvedenějších sezon," pochvalovala si pětadvacetiletá Vítková při ohlédnutí za uplynulou zimou. "Mám olympijskou medaili, to je splněný sen, ale ještě krůček tam chybí. Doufám, že to půjde ještě nahoru," přeje si.

Další olympiáda je za čtyři roky v korejském Pchjongčchangu, předtím ještě čekají tři světové šampionáty. Medailový úspěch by si ráda znovu prožila. "Nejdřív z mistrovství světa a pak třeba může být i z olympiády," usmála se jilemnická závodnice.

"Zlato to úplně být nemusí, ale medaile mám týmové, tak proč nemít ještě individuální?" nadhodila. Vedle olympijského stříbra z mixu v totiž vlastní i bronz ze stejného závodu z loňského domácího MS v Novém Městě na Moravě.

I ve Světovém poháru by ráda ještě výš. V roce 2010 skončila celkově 63., pak 43., předloni už byla 25., loni 16. a teď devátá. Vyšvihla se o sedm míst, pokud by tento trend udržela, bude za rok druhá. "Proč ne," řekla.

Vítková si sezonu nemůže vynachválit.

Její kariéra přitom před skoro pěti lety dostala velkou ránu. Měla zánět mozkových blan. A i když následky vážné nemoci stále ovlivňují její tělo, dostala se do špičky. "Asi jsem si to nedokázala představit, ale snem každého sportovce je dostat se na nejvyšší příčky a musela jsem s tím v koutku duše někde vzadu počítat," řekla Vítková.

Ví, na čem potřebuje před další sezonou pracovat. "Zejména střelbu ještě nemám tak stabilní, jak by měla být. Je škoda, když pak přijdou výpadky," zmínila střelbou pokažené závody uplynulé zimy v Anterselvě, Pokljuce či v Oslu.

Svěřenkyně kouče Jindřicha Šikoly se těšila na odpočinek. "Až si lehnu u moře a nebudu muset nic dělat," plánovala Vítková. A s úspěchem si zvyká i na popularitu. Třeba na sociálních sítích se zvýšil o její stránky zájem z pár stovek na více než devět tisíc. "Číst to nestíhám, ale vím, že to k tomu patří a podpora je super," děkovala.

Související