Češi vstupují do roku 2013 s výrazným poklesem zájmu o nový státní systém zajištění na penzi. Pokračuje tak dosavadní trend klesajícího zájmu, který se od loňského léta propadl z 11 procent na současných 4,8 procenta.

Vyplývá to z prosincového průzkumu AWD Penzijní barometr, který každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému.

Najisto s ním nepočítá žádný z téměř tisícovky respondentů ve věkové kategorii 18 až 24 let. Nejvíce se o něj zajímají lidé ve věkové skupině 35 až 44 let, a to osm procent.

"Zájem veřejnosti o druhý pilíř je nižší z jednoduchého důvodu. Zatímco v loňském roce většina lidí vůbec nevěděla, jak bude nový systém fungovat, nyní mají lidé možnost seznámit se s jeho konkrétními parametry. S tím, jak se lidé dozvídají podrobnosti, jejich ochota zapojit se do něho klesá," řekl k průzkumu analytik poradenské firmy AWD Tomáš Rampula.

Podle něj to ale neznamená, že by lidé neměli zájem spořit si na stáří. "Na vhodné alternativy k druhému pilíři se nyní dotazuje stále více našich klientů," dodal Rampula.

Vstup do druhého soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila loni v listopadu Sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

 Srovnání penzijního připojištění


Jednoduše a online porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete penzijní připojištění s tím nejvýhodnějším. Za stávajících podmínek pouze do listopadu!>> Spočítat penzijní připojištění


 

Penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři i smlouvy o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři ve středu. Zájem klientů podle nich zatím není velký.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle dřívějších odhadů premiéra Petra Nečase výhodný pro polovinu obyvatel. Podíl zájemců o vstup do druhého pilíře ale podle různých průzkumů v poslední době klesl pod deset procent.