Prodloužení lhůty vstupu do druhého pilíře nemůže Senátem projít, reagoval na návrh ministerstva financí sociálnědemokratický šéf horní komory Milan Štěch. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) totiž oznámil, že se bude snažit protáhnout lhůtu, dokdy mohou lidé starší 35 let vstoupit do takzvaného druhého pilíře penzijní reformy. Ta měla původně končit už na konci června. Dosud do druhého pilíře vstoupilo pouze okolo 70 tisíc lidí.

Podle Štěcha je ale jakákoli podobná snaha o zvrat v tomto trendu nesmyslná. "Druhý pilíř je podle mne vyřízená a mrtvá záležitost a pan Kalousek se ho jenom nějak snaží křísit," dodal Štěch s tím, že se jeho strana bude do budoucna snažit tuto část reformy zrušit nebo výrazně omezit. "Nepřináší nic dobrého a vyvádí peníze z prvního pilíře. Nevytváří jistotu do budoucna. Do tohoto rizika rozumný člověk nepůjde," zdůvodnil postoj sebe a své strany Štěch. 

Kalousek se ale podle svého vyjádření bude spoléhat především na sněmovnu, kde je zatím levice na rozdíl od Senátu v menšině. Ministr financí svůj záměr pro IHNED.cz potvrdil v pondělí ráno. „Před víkendem jsme finalizovali návrh a v úterý oslovím k podpisům poslance koalice,“ řekl Kalousek s tím, že podporu takto důležitého návrhu má předem předjednanou, ačkoli konkrétní rozložení sil předjímat nechtěl.

Náměstek Urban: Ideální by bylo 300 tisíc účastníků

Návrh podle náměstka ministerstva financí Radka Urbana počítá s tím, že možnost vstupu do druhého pilíře důchodové reformy se pro lidi starší 35 let znovuotevře od 1. ledna 2014 a zůstane tak po celý příští rok. „Myslím si, že to bude pro tuto věkovou skupinu další dodatečný impuls ke vstupu. Ideální číslo by bylo tři sta tisíc klientů,“ který původně předpokládal půl milionu a více účastníků druhého pilíře.

 Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Zjistěte optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.>> Průvodce penzijním připojištěním


 

Nyní, týden před koncem původní lhůty, je v druhém pilíři teprve okolo sedmdesáti tisíc přihlášených. Náměstek Urban také dodal, že ač se může načasování návrhu zdát jako krok na poslední chvíli, neměli jeho předkladatelé příliš šancí přijít s ním v jiném termínu. „Kdyby s tím návrhem někdo přišel třeba na začátku vstupního období, tak by mnoho lidí své rozhodnutí zase odložilo,“ podotkl Urban.