Druhý pilíř je podle obecného názoru jednoznačně výhodnější pro vyšší příjmové skupiny. Na jaké hranici začíná výhodnost druhého pilíře, závisí na mnoha parametrech, které se do budoucna těžko odhadují. Dosud nejpodrobnější studií o výhodnosti druhého pilíře podle věku a platu je studie IDEA při CERGE-EI nazvaná Český důchodový systém na rozcestí.

Její výsledky, založené na čisté současné hodnotě budoucích úspor, naznačují, že na soukromých penzích vydělá polovina mužů a třetina žen. Citelnější přilepšení v rozsahu tří až pěti procent může podle ní čekat 30 procent mužů a 10 procent žen.

Zároveň platí, že čím je člověk blíž důchodu, tím vyšší musí být jeho příjem, aby pro něj byla účast ve druhém pilíři výhodnější, než kdyby plně spoléhal na budoucí státní penzi. Výše důchodu z druhého pilíře se totiž odvíjí od toho, co člověk do důchodového fondu vloží, jak dlouho v něm bude spořit a o kolik se mu peníze zhodnotí.

Mužům ve skupině nejlépe vydělávajících se podle studie vyplatí začít spořit ještě pět let před důchodovým věkem. Starším lidem s podprůměrnými platy se druhý pilíř nevyplatí, protože by si nenaspořili dost. Studie počítala s průměrným zhodnocením tři procenta ročně.

Vstup se podle studie nevyplatí také podstatné části žen. Mohou za to jejich nižší příjmy, přerušování práce kvůli mateřské a rodičovské dovolené a tím i menší a kratší odvody do důchodových fondů. Většině žen se víc vyplatí třetí pilíř.

 Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Zjistěte optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.>> Průvodce penzijním připojištěním


 

Ve světle budoucího vývoje důchodového účtu je však 2. pilíř výhodnější pro víc lidí, než studie naznačila. Ta totiž vycházela ze současného výpočtu penzí a valorizace. Podle ekonomů ale kvůli demografickému vývoji státní penze v horizontu 40 let klesnou až na polovinu současné hodnoty. Důchodové fondy se pak vyplatí i mladým s nižšími příjmy. Do rozhodování by měla vstoupit i možnost dědictví úspor, která v 1. pilíři není. Platí pro ně i ochrana před exekucí.


null