Lépe se zajistit na stáří a nespoléhat se jen na státní důchody. To je cílem tzv. druhého pilíře penzí. Komu je víc než 35 let, se do něj může zapojit už ale jen poslední týden. 

Co přesně je potřeba udělat, jak postupovat a kdo by se měl o druhý pilíř zajímat?

Rozhodující je datum podpisu smlouvy. "Poslední den pro uzavírání a podepsání smluv II. pilíře u lidí starších 35 let, úplně přesně pro lidi, kteří dosáhli věku 35 let v loňském roce a starší, je prvního července," vysvětluje Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti. 

Stejně je tomu i u ostatních penzijních společností a certifikovaných finančních poradců. "Potřebným dokladem pro uzavření smlouvy je občanský průkaz, případně jiný doklad totožnosti, u cizinců i doklad o pobytu, pokud nemají trvalý pobyt na území ČR, tak i doklad o zdravotním pojištění v ČR," dodává Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Česká spořitelna - penzijní společnosti. 

Ačkoli od začátku ledna, kdy nový pilíř odstartoval, je zájem velmi slabý, v posledních červnových dnech se očekává růst poptávky. Fronty na pobočkách ale nejspíš zdaleka nehrozí. Přesto zástupci penzijních společností doporučují, aby lidé nečekali na poslední chvíli. 

 



Srovnání penzijního připojištění


Jednoduše a online porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete penzijní připojištění s tím nejvýhodnějším



>> Spočítat penzijní připojištění


 

"Víme, že lidé samozřejmě budou na poslední chvíli řešit i 2. pilíř. To už známe z listopadu, kdy končily „staré“ podmínky penzijního připojištění a lidé brali naše pobočky útokem. Proto doporučujeme nečekat na poslední chvíli, už jen kvůli tomu, že sjednání smlouvy trvá déle než tomu bylo u penzijního připojištění," říká Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Pro sjednání druhého pilíře je totiž potřeba vyplnit speciální investiční dotazník, který s sebou nese i více vysvětlování a zabere tak více času.

Jak upozorňuje Ondřej Kubala z Asociace penzijních fondů, věková hranice se týká těch, kteří 35 let dosáhli do konce minulého roku. "Pokud bylo 35 let někomu letos, má čas na rozhodnutí až do konce letošního roku," dodává Kubala.


Druhý pilíř - co to je? 

Jde o dobrovolné spoření na důchod, které funguje od prvního ledna 2013. Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, přesměruje do něj 3 ze 6,5 procenta, která hradí na důchodové pojištění v rámci prvního (státního) pilíře důchodového systému. K nim pak přidá další 2 procenta z platu ze svého. Na důchod tak bude platit o dvě procenta víc, než kdyby zůstal jen v prvním, státním pilíři. 

Ve druhém pilíři je na výběr mezi různými investičními strategiemi, které určují, jakým způsobem budou ukládané peníze zhodnocovány. Podle rizikovosti strategie (státních dluhopisů, konzervativní, vyvážená a dynamická strategie)  se liší i očekávaný výnos uložených peněz. 


Obecně platí, že druhý pilíř s vyplatí víc mladším lidem s vyššími příjmy. Autoři studie institutu IDEA CERGE-EI spočítali, že na soukromých penzích vydělá zhruba polovina mužů a okolo třiceti procent žen. Naopak čím je člověk starší a má menší příjem, tím méně výhodné je pro něj zapojení do druhého pilíře. 

Výše důchodu z druhého pilíře závisí na tom, kolik do něj člověk vloží a jakou zvolí investiční strategii. Tady se můžete podívat na přehlednou tabulku s údaji, pro koho může být druhý pilíř výhodný a komu se naopak nevyplatí.