Ceny povinného ručení v Česku jsou teď nejnižší za pět let. Zatímco ještě v roce 2005 bylo průměrné roční pojistné více než 5500 korun, letos je to zhruba 3270 korun. Jde o výsledek cenové války mezi celkem třinácti tuzemskými pojišťovnami, kterou zesílil nástup některých menších pojišťoven, snažících se získat klienty výrazně nižšími sazbami.

To se nelíbí velkým pojišťovnám. "Někteří především malí hráči nabízejí povinné ručení za dumpingové ceny a tlačí úroveň sazeb dolů. Jde o neudržitelný trend," uvedl v rozhovoru pro HN šéf České pojišťovny Pavel Řehák. Podle něj se situace může vyvinout jen do dvou scénářů - buď menší hráči začnou prodávat tyto pojistky za ceny, které jsou dlouhodobě udržitelné, nebo to ohrozí jejich finanční stabilitu a schopnost proplácet škody.

Pojišťovny a povinné ručení

"Není samozřejmě v zájmu nikoho na trhu, aby byla jakkoliv zpochybněna důvěryhodnost pojištění. U některých hráčů jde však už o situaci na hraně nebo i za hranou," řekl Řehák, aniž jakoukoliv pojišťovnu chtěl jmenovat. Řidiči se podle něj musí připravit na zdražení.

Podle Zprávy o finanční stabilitě za rok 2010, kterou vydává ČNB, však zatím nebyly zaznamenány žádné změny nebo události, které by ohrožovaly řádné fungování sektoru pojišťoven, a ten je stabilní.

O zdražení se zatím jen mluví

Šéfové největších pojišťoven už na jaře v HN mluvili o neudržitelnosti současných sazeb. Zdražit se ale dosud neodvážili. Průměrná cena ručení v pololetí meziročně naopak opět klesla o více než 11 procent.

Podle vyjádření významných pojišťoven, jako jsou Kooperativa, Allianz či ČPP, není zatím zdražení na pořadu dne. Ke zdražení nesáhla ani České pojišťovna.

Experti mluví k budoucímu vývoji cen ručení opatrně. Podle Jaroslava Peyerla ze společnosti IBM, který spolupracuje s pojišťovnami, se sazby u ručení na stejné auto a řidiče v meziročním srovnání příští rok mírně zvýší.

"Při pečlivém výběru ale bude pořád možné na trhu získat výrazně levnější produkt jak u malých hráčů, tak v rámci kampaní velkých pojišťoven," řekl Peyerl.

Podle Ivana Špirakuse, místopředsedy Asociace českých pojišťovacích makléřů, jsou avíza pojišťoven na vyšší sazby snahou otočit trend, ale není pro to zatím důvod.

"Cena pojistek v pololetí sice meziročně klesla, ale objem vyplacených škod se snížil ještě více. Celkové výsledky pojišťoven se kvůli klesajícímu podílu škod na pojistném spíše zlepšují," tvrdí Špirakus. V Česku se tento podíl už snížil na 42,4 procenta. V Polsku například dosahoval tento koeficient skoro 75 procentech a pojišťovny tam začaly zvedat sazby až v poslední době.

K pojištění chytrý telefon

Česká pojišťovna tak hledá jiné cesty, jak nalákat klienty. Na trhu chce zabodovat nabídkou nového typu pojištění s pevnou sazbou na tři roky, ke které přidává smartphone s nahranou aplikací zjednodušující nahlášení dopravní nehody. Její prostřednictvím například řidič vyplní všechny dokumenty pro likvidaci a umožňuje mu nahrát snímek nehody a identifikovat místo, kde k ní došlo."

Může to přispět ke stabilizaci trhu. Když má klient nabídku ručení za dobrou cenu, nebude další tři roky řešit, jestli přejít jinam," uvedl Řehák. Největší tuzemská pojišťovna potřebuje byznys oživit. Už sedm let ztrácí tržní podíl.

Zda se několikaleté pevné sazby v ručení prosadí jako standard podobně jako třeba u hypoték, se šéf České pojišťovny neodvážil předpovědět.

"To budeme vědět za půl roku za rok, zda to oslovilo větší počet řidičů," říká Řehák. Podle něj v prvních třech dnech, co jeho firma s novinkou v ručení přišla, si ji koupilo přes dva tisíce klientů, z toho z 80 procent šlo o nové zákazníky.