Čím vyšší je manažerská pozice, kterou člověk zastává, tím více je zpravidla důležitá identifikace s firmou, pro kterou pracuje. Manažer sleduje firemní kulturu, hodnotí image na trhu, postavení v daném odvětví a klade důraz na dlouhodobou ekonomickou stabilitu firmy. Tyto faktory jsou pro získání a udržení řídicího pracovníka minimálně stejně důležité jako konkrétní nabídka benefitů.

Flexibilita pracovní doby vede

Pro manažerské pozice dnes už jistě není benefitem notebook nebo mobilní telefon, neboť ty jsou považovány za základní pracovní prostředek. Jiné je to u automobilu, kde vnímání služebního vozu jako benefitu přetrvává. Co naopak získává na významu, je flexibilita pracovní doby, stejně tak jako možnost alespoň občas pracovat z domova, a to rozhodně nejen pro matky s dětmi, protože vybalancování pracovního a soukromého života se v posledních letech pravidelně umísťuje na prvních místech žebříčků sledujících pracovní spokojenost manažerů. S tím souvisí také dovolená a to jak její délka, tak především reálná možnost zvolit si termín dovolené a skutečně ji čerpat.

Pojištění za škodu a podíl ve firmě

Řada top manažerů - zejména členů statutárních orgánů firem, kteří musí každodenně přijímat nejrůznější rozhodnutí - považuje za zajímavý benefit pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu funkce, které je alespoň částečně ochrání v případě jejich pochybení z nevědomosti. Specifickým benefitem, který je významný pro tuto skupinu zaměstnanců, je i možnost nákupu cenných papírů firmy za zvýhodněných podmínek, anebo možnost vzdání se výplaty části bonusu právě ve prospěch získání cenných papírů dané společnosti.

Stále častěji se v rámci benefitů pro top manažery vyskytuje rovněž příspěvek na nadstandardní zdravotní péči pro ně samotné i pro jejich rodinné příslušníky či proplácení plného platu v době pracovní neschopnosti po stanovenou dobu. Díky daňovým úlevám a silnějšímu vnímání nutnosti zajistit sebe i rodinu do budoucna jsou oblíbenou stálicí příspěvky na pojištění, ať již penzijní nebo životní. V posledních letech se manažeři také více ptají po benefitech, které jim umožňují jejich osobní rozvoj, jako např. koučink.

Odložená splatnost bonusů

V zahraničí jsou benefity ve větší míře než u nás vnímány jako nástroj personálního řízení, a tudíž je vlastníci firem aktivně využívají k řízení top manažerů a ovlivňování jejich rozhodování. Zajímavým instrumentem je např. odložená splatnost bonusů (tzv. diferred bonus nebo diferred compensation), kdy část ročního bonusu není top manažerovi vyplacena hned v následujícím roce, jak je to běžné u nás, ale nárok a platba jsou rozloženy na několik dalších let (zpravidla na 3 roky), protože dnešní manažerova rozhodnutí ovlivňují vývoj firmy v průběhu delšího období, v němž lze teprve poznat jejich kvalitu a efekt. Odložená splatnost bonusů zároveň poutá manažera k firmě na delší dobu, protože při odchodu z firmy část svých nároků zpravidla ztrácí. Benefity jsou v zahraničí rovněž více využívány k daňové optimalizaci příjmů, v jejímž rámci je čerpání části benefitů odloženo až na dobu důchodu, kdy manažer již nepobírá pravidelný příjem z aktivní činnosti.

Stále více manažerů oceňuje příspěvek na nadstandardní zdravotní péči, ale i možnost pracovat z domova, která slouží k vybalancování pracovního a soukromého života, říká Ilona Miláčková.

Nejžádanější benefeity manažerů

firemní automobil
flexibilita pracovní doby
home office
délka dovolené a možnost ji smět skutečně čerpat
pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu funkce
zvýhodněný nákup cenných papírů
příspěvek na nadstandardní zdravotní péči

 

Ilona Miláčková
jednatelka Teamconsult ČR