V letošním roce jste získala ocenění HR osobnost 2011, co pro vás toto ocenění znamená?

Určitě mi udělalo velkou radost. Rozhodně způsob volby a zapojení odborné veřejnosti do hlasování podpoří do budoucna význam této ceny. Osobně ho vnímám jako satisfakci za poměrně náročné pracovní období a je pro mne výzvou do dalšího období. I když soutěže a ankety příliš nemiluji, mám ráda výzvy. A když postoupíte z regionálního kola do celostátního, pak to výzvou určitě je.

Oslavili jste to v práci?

Zatím nám to časový plán stále ještě nedovolil. Oslavu tohoto úspěchu rozhodně spojíme s předvánočním posezením se zaměstnanci. Již se tedy plánuje na oslavu konkrétní datum.

Vaše firma je v posledním období v podobných soutěžích a anketách úspěšná. Ing. Zbyněk Frolík, majitel firmy, převzal z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy, má i ocenění Manažer roku 2009, zástupce vaší společnosti můžeme potkat i na dalších podobných akcích. Je účast v takových soutěžích součástí vaší firemní kultury?

Součástí firemní kultury je rozhodně sdílení našich best practice s odbornou veřejností. Z toho pak možná vyplyne účast některých odborníků i v soutěžích, rozhodně to není předem definováno.

Značku Linet a její výrobky znají u nás téměř všichni a je známá i ve světě. Mnozí z nás si vaše výrobky na vlastním těle vyzkoušeli. Je to příjemné pracovat ve firmě, která je úspěšná, prosperující a všeobecně kladně hodnocená?

Obecně je známo, že Linet je především progresivní firma a je to součástí její firemní kultury. Progres ovšem znamená neustálou inovaci, změnu a logicky pak také velmi mnoho píle a práce, zároveň však i prostor pro realizaci. Jste-li člověk aktivní, pokud rád přijímáte nové výzvy, pak je Linet tím správným místem pro zajímavou práci. A to se týká i mne osobně.

Vy asi nemáte problémy se získáváním pracovníků? Nebo je tomu úplně naopak a kvalitní pracovníky, kteří by udrželi kvalitu výroby, je těžké sehnat?

Linet má produkty, které mají jasnou cílovou skupinu zákazníků, ale přesto oslovují většinu populace. Možná proto máme vždy velký zájem o pozice obchodně/servisní. Náplň práce je většinou na mezinárodní úrovni a je určitě zajímavá.

Samozřejmě, že máme problémy se získáváním pracovníků do některých technických profesí, ale to je problém celorepublikový. Máme průměrnou fluktuaci kolem 3 %, takže je Linet velmi stabilním zaměstnavatelem. Neřešíme tedy dlouhodobě nezájem kandidátů, spíše řešíme problémy s kvalitou kandidátů, konkrétně např. s jazykovou úrovní, úrovní technických znalostí, se všeobecným přehledem, logickým myšlením či odpovědností... Toto se pak snažíme zjistit náročnějšími výběrovými řízeními.

Linet spolupracuje se středními a vysokými školami, využívá pro tento program vlastní tréninkové středisko, jak se tato spolupráce osvědčuje?

Jednoznačně se osvědčuje. Vedle celoročního odborného výcviku žáků technických škol, jsme nově od letošního září připravili program Úvod do světa práce pro základní školy - 2. stupeň. V plánovaných měsíčních intervalech jsou žákům základních škol představeny konkrétní pracovní pozice a to formou interaktivních testů a povídání. Zpočátku o to příliš velký zájem nebyl, ale nyní některé školy vnímají tento projekt jako svůj benefit vůči žákům a již si školy sami vybíráme. Tedy především z kapacitních důvodů. Chceme právě tímto projektem navázat na projekt středoškolský a podpořit rozhodování technicky orientovaných žáků při volbě střední školy.

Máte již mezi stálými pracovníky někoho, kdo tímto programem prošel?

Ano, proto je tento program opravdu hodnocen jako efektivní. Můžeme říci, že jsme si vychovali své nástrojaře, svářeče. Mají se možnost posouvat v rámci své kariéry dále. Během 3 let trvání programu je úspěšnost přijetí absolventů středních technických škol 67 %, s tím, že v současné době jich stále 54 % pracuje ve společnosti.

Pro mnohé jste se stali průkopníky v řešení návratu rodičů po rodičovské dovolené, vaše firemní mateřská školka je pro některé kolegy v HR jiných firem platným argumentem při jednání s vedením o možném založení školky u nich. Bylo to náročné a vyplatilo se to - založit a provozovat firemní mateřskou školku?

Ano, bylo to časově a administrativně velmi náročné. Dokonce některá období byla náročná i na naši psychickou odolnost, zda-li náš rozjetý vlak pojede dál a plnou parou. Firemní školky se staly fenoménem českého firemního názvosloví, nicméně stát stále nepřipravil podmínky pro rychlé zajištění této potřeby zaměstnavatelem, a tak platí, že stát je ten, který by měl školky zakládat.

Školka se nám rozhodně vyplatila a bude efektivní nejméně po dobu dalších pěti let ve stejné velikosti a provozu. To již budeme mít za sebou celkem 8 let fungování. Firemní školku považuji za velmi úspěšný projekt. Nyní již získala i akreditaci od MŠMT, a splnila tak svůj cíl nabízet garantované předškolní vzdělání. Navíc možnost nabízet rodičům částečné úvazky (part time) se pro nás stává tímto samozřejmé.

Dá se říci, že se Linet v současné době přetváří z firmy tuzemské na firmu mezinárodní. Co to znamená pro práci personalistky? Když jsme rozhovor domlouvaly, mířila jste na dvě cesty do zahraničí, stanete se "létající" personalistkou? Budete rozšiřovat personální oddělení nebo všechno stihnete v současném obsazení?

Toto období je pro Linet zlomové v několika stěžejních procesech a samozřejmě oblast lidských zdrojů je jedním z nich. Pouze "létající personalistkou" bych rozhodně dlouhodobě být nechtěla.

Nicméně v prvopočátku to bude znamenat můj osobní větší podíl v zahraničí na zavádění nového řízení HR. Protože HR v České republice je nyní business partnerem pro celou novou holdingovou strukturu, bude nutné některé procesy postavit v souladu s novým strategickým cílem a pravděpodobně to bude znamenat i nové tváře do týmu. Nicméně nepůjdeme cestou centralizovaného řízení, které je pro tento záměr zcela nevhodné. Budeme metodicky zajišťovat podporu a dohled nad procesy v celé holdingové struktuře. Do mé odpovědnosti patří i oblast interní komunikace, kterou máme na velmi dobré úrovni a kterou považuji pro toto období za klíčovou v předávání know-how do mezinárodního prostředí.

V Linetu pracujete pět let, kde jste působila předtím? Byla to také personální práce?

Mé pracovní počátky již za studií byly především ve spojení s cestovním ruchem, konkrétně Řeckem. Po studiích jsem měla možnost se podílet na podpoře středních a malých podniků na evropské úrovni v rámci projektů EU ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR. Nicméně, protože jsem studovala kromě ekonomie i specializaci management lidských zdrojů, hodně mě to lákalo samozřejmě k lidem.

Dostala jsem pro mne tehdy nabídku snů a to byla právě personalistika ve společnosti Kaufland (Lidl und Schwarz), která v tu dobu expandovala do ČR. Měla jsem tedy skvělou možnost velmi dobře poznat zavádění a realizaci těch nejzákladnější personálních procesů do českého prostředí, koordinovat a vést tým lidí, kteří to následně zajišťovali. Bylo to mé nejdelší pracovní působení. U práce s lidmi jsem setrvala nadále i přes svou mateřskou dovolenou. Podílela jsem na projektech zavádění personálních systémů do menších a středních společností.

Při těchto rozhovorech si dělám soukromý průzkum, zda existuje někdo, kdo si už v dětství přál být personální ředitelkou, čím jste chtěla být v dětství vy?

Nejprve paní učitelkou a pak paní prezidentovou nebo nějakou vládkyní, která bude umět soudit špatné lidi.

Co vás na personální práci baví?

Rozhodně je pro mě zajímavá ta různorodost oboru. Lidé nejsou stroje, mění se, každá komunikace je jiná a zajímavá. Je to obrovský zdroj nápadů.

Co vás naopak rozčiluje?

Slepota, závist a neodpovědnost (za starých časů se říkalo "šlendrián").

Někdy mám pocit, že personalisté připravují vzdělávání a rozvojové aktivity pro všechny okolo, ale na sebe trochu zapomínají, jak je tomu u vás?

Já pro sebe potřebuji pociťovat možnost rozvoje a ve vhodnou dobu ho realizovat. Tedy, nezapomínám na sebe. Určitě je to investice do dalšího období.

Jak zvládáte "vyrovnávat rodinný a pracovní život"? Máte čas na nějaké koníčky, jak relaxujete?

Musím říci, že je to stále náročnější. Děti jsou pro mne priorita. Podřizuji jim většinu aktivit a daří se mi tak být s nimi i u všech jejich pro ně důležitých aktivit. Mám velmi vstřícnou rodinu, která ochotně vypomůže, když plán nevychází.Určitě odpočívám při procházce s dětmi v přírodě, sportu či hře. Ráda plavu, lyžuji, hraji squash a tenis. Jinak pro mne je velkým relaxem kvalitní thajská masáž a poslech dobré hudby nebo dobrá četba doma na gauči.

VLADIMÍRA MICHNOVÁ

je absolventkou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde vystudovala obor se specializací na ekonomii a management lidských zdrojů. Profesní zkušenosti získala jako manažer specialista pro projekty na podporu malých a středních podniků v rámci programů EU v Technologickém centru AV ČR. Dlouhodobě působila ve společnosti Kaufland ČR. Nyní je pátým rokem personální ředitelkou ve společnosti Linet spol. s r.o..

Lenka Smrčková

foto: archiv