Karel Kučera do konce tohoto týdne končí v čele vládní agentury CzechInvest (CI). V úterý v podvečer to oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod nějž agentura na podporu zahraničních investic spadá. Vedením investiční agentury byl dočasně pověřen dosavadní zástupce bývalého šéfa CzechInvestu Jan Urban.

"Karel Kučera svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury," zdůvodnil svůj krok ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) bez bližších podrobností.

Podle zdroje blízkého ministerstvu Hünera popudilo, když šéf CzechInvestu v pondělí odvolal ředitele divize malých a středních podniků a regionů Vojtěcha Rajtra, který v agentuře pracoval 12 let. Server iDnes.cz informuje o tom, že po odvolání více než polovina pracovníků podepsala petici, v níž proti odvolání Rajtra protestují.

"Pan ministr byl právě na služební cestě v Ostravě, když se o dozvěděl o manažerském rozhodnutí ředitele CzechInvestu, proti němuž se hned začali bouřit zaměstnanci. Karel Kučera ale nedokázal pořádně zdůvodnit, proč vůbec pana Rajtra odvolal, proto ministr reagoval jeho výpovědí z čela agentury," uvádí zdroj blízký MPO.

"Mé odvolání z funkce proběhlo korektně a je zcela v moci ministra průmyslu, jaké lidi si do úřadů, které spravuje, povolá," řekl HN odcházející šéf CzechInvestu Kučera. Přiznal, že za jeho odvoláním stojí propuštění šéfa divize malých a středních podniků Rajtra. "Pan Rajtr je skvělý odborník, dlouhodobě jsem ale nebyl spokojený s jeho manažerskou prací, a proto jsem ho propustil. V minulosti jsem až na jednu výjimku personální otázky řešil samostatně," uvedl dále Kučera s tím, že dříve ministři personální obsazení odborů v agentuře nechávali na něm. "Chtěl bych rovněž dodat, že divize spravovaná panem Rajtrem nepatří k těm klíčovým. Řeší třeba vysílání českých start-upů do zahraničí. Na hlavní roli agentury, která spočívá v jednáních se zahraničními investory, tato divize nemá vliv," říká končící šéf CI.

Kučera rovněž přiznal, že proti Rajtrovu odvolání vznikla petice zaměstnanců. "Podobné petice jsou ale v CzechInvestu běžné. Podobně se protestovalo i před čtyřmi lety proti tomu, že jsem do čela agentury nastupoval," připomněl.

Ministrovi prý nabízel, že v úřadě setrvá do chvíle, než se najde jeho nástupce. "Přeci jen tato funkce obnáší spoustu přímých kontaktů na zahraniční investory, které nemohu předat ze dne na den. Pan ministr rozhodl tak, že v agentuře končím koncem týdne, což plně respektuji. Nakonec myslím, že CzechInvest své další fungování zvládne bez problémů a nové vedení naváže na mou práci," dodal Kučera.

Dosavadní šéf vládní investiční agentury měl v minulosti blízko k hnutí ANO, které nyní ovládá menšinovou vládu. V komunálních volbách roku 2014 měl za hnutí kandidovat v komunálních volbách v Mníšku pod Brdy. Z kandidátky ovšem odstoupil a během předchozí vlády, kdy MPO ovládala ČSSD, byl považován za úředníka, který má k Lidovému domu blízko. 

Právník a ekonom Kučera vedl CzechInvest od října 2014. Během jeho vedení agentury do Česka přišla 10 miliardová investice amerického výrobce leteckých motorů GE Aviation. Domluvila se třeba také výstavba testovacího polygonu pro autonomní auta značky BMW u Sokolova.

Tomáš Hüner (za ANO), který ministerstvo průmyslu vede od půlky prosince, se v úřadu uvedl razantně. Na úvod propustil 10 z 11 původních náměstků.

Související