Vážený tazateli,

doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou se pak mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jak dlouho trval předchozí pracovní poměr.

Sjednal-li s Vámi Váš zaměstnavatel trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s výše uvedeným omezením, měl jste mu písemně oznámit před uplynutím sjednané doby, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. V tom případě by platilo, že se jedná o pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou.

Jednoznačnou chybou zaměstnavatele je, že pracujete i po ukončení pracovní smlouvy a to bez uzavření nové smlouvy, včetně skutečnosti, že mezi vámi nebyla sjednaná výše mzdy. Takové jednání může naplnit skutkovou podstatu přestupku podle zákona o inspekci práce (č. 251/2005 Sb.) a kontrolu na tomto úseku vykonávají inspektoráty práce, na které se můžete obrátit.

Co se týče uzavření nové smlouvy „na dobu určitou“, v případě, že nebylo porušeno omezení celkové délky trvání pracovního poměru na dobu určitou, lze ji uzavřít. To zda ji podepíšete, je na Vašem uvážení. Dojde-li uzavřením této smlouvy k porušení předmětného omezení, bude platit, že máte smlouvu „na dobu neurčitou“. Předložení antidatované smlouvy zaměstnanci k podpisu také není v souladu se zákonem.