Vážená tazatelko,

v situaci, ve které se nacházíte, přicházejí v úvahu tato tři řešení:

Setrvání v současném zaměstnání. Ošetřování člena rodiny je dle § 191 zákoníku práce důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho trvání. Vzhledem k tomu, Vás zaměstnavatel nemůže nijako penalizovat za vznik této překážky. Nejlepší by tak bylo, se se zaměstnavatelem dohodnout na nějakém kompromisu, tak aby on respektoval skutečnost, že péče o dítě občas přináší nečekané situace a zaměstnanec, který o něj pečuje se tomuto musí přizpůsobit a na druhé straně, abyste Vy respektovala oprávněné zájmy zaměstnavatele ohledně ekonomiky provozu apod. Bude-li Vám zaměstnavatel chtít dát výpověď, může tak učinit jen z důvodů uvedených v § 52 a § 55 zákoníku práce. Z jiných důvodů (např. časté ošetřování člena rodiny) tak udělat nemůže a výpověď by nebyla platná.

Druhou možností je, že se zaměstnavatelem uzavřete písemnou dohodu o ukončení pracovního poměru, s tím, že pracovní poměr skončí dnem, který si sjednáte. Nebude se na Vás tak vztahovat ustanovení o výpovědní době a odstupném.

Dle § 50 odst. 3 zákona o zaměstnanosti platí, že procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo základu pojistného. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první. Vykonával-li uchazeč o zaměstnání jako poslední před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost, ustanovení věty druhé se nepoužije. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Vážnými důvody se rozumí důvody, které spočívají v:

1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,

4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,

6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo

7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

Zda žadatel o podporu v nezaměstnanosti měl vážný důvod při ukončování pracovního poměru, musí hodnověrně před úřadem práce prokázat, poněvadž v tomto případě bude úřad tuto situaci posuzovat dle správního uvážení.

Poslední možností je výpověď daná z Vaší strany, ovšem v tom případě na Vás bude „dopadat“ ustanovení o výpovědní době (§ 51 zákoníku práce), přičemž výpovědní doba je minimálně dvou měsíční. Ohledně podpory v nezaměstnanosti platí totéž, co bylo uvedeno výše.