I když se tomu dá jen stěží uvěřit, od velkých prázdnin nás studenty dělí jen něco okolo dvou měsíců. Nastal tedy ten nejvyšší čas začít zařizovat vše pro to, aby právě léto 2013 přineslo ty nejlepší zážitky. Někteří z nás možná pojedou zlepšovat své jazykové schopnosti do zahraničí a někdo zase prázdniny stráví letní brigádou nebo si bude zkrátka užívat zaslouženého odpočinku. Pokud ale stále váháte a chcete letos zažít něco vskutku nevšedního, přidejte se k dalším 120 nadšencům a zúčastněte se Letní akademie Discover, která letos probíhá od 4. do 11. srpna v slovenském Podskalí.

Letní školy (nebo chcete-li summer schools) jsou ve světě zahraničních vysokoškoláků velice populární a prestižní záležitostí. Každý rok se několik tisíc studentů vypraví do světa, aby strávili část prázdnin na kampusu jiné univerzity. Proč však dobrovolně věnovat i vymodlené chvíle volna tvrdé práci a dalšímu studiu? Důvodů je mnoho. Je to výborná příležitost naučit se něco nového ze svého oboru a zároveň nalézt skvělé přátele, bavit se a hlavně si rozšířit obzory.

Prestižní univerzity v USA (např. Harvard, Columbia, Yale, Stanford či Georgetown) či ve Velké Británii (Oxbridge) nabízejí krom vysokoškolských letních programů i ty pro středoškoláky z celého světa. Dostat se na ně je však náročné jak z hlediska studijních požadavků, tak i finančních nákladů, i přesto, že talentovaným studentům nabízejí částečná stipendia.

To ale v žádném případě neznamená, že by čeští a slovenští středoškoláci měli cestu k „prázdninovému vzdělávání“ uzavřenou. Právě Letní akademie Discover, která se ve způsobu výuky nechává inspirovat anglickým modelem Oxbridge, přináší nový pohled na vzdělání prostřednictvím jednoho týdne nabitého obrovským kvantem naučných kurzů, workshopů, debat se zajímavými hosty a zábavnými programy pro volný čas.

Co, kde, kdo a jak

Projekt Discover navázal na tradici dvou letních vzdělávacích programů, z nichž jeden byl určen aktivním debatérům a druhý byl zaměřen na problematiku právní oblasti a legislativy. V roce 2011 se organizátoři rozhodli obě tyto letní školy spojit a v létě téhož roku zažila Letní akademie Discover svou premiéru. V té době se jí účastnilo 43 lidí, kteří si mohli vybrat z 10 kurzů se společenskovědním zaměřením. Tento ročník počítá s čtyřnásobně větší účastí a 16 kurzy, mezi kterými se letos poprvé objeví i matematika, informatika a statistika.

Celá akce bude probíhat v rekreačním zařízení Podskalieo poblíž Považské Bystrice, které je díky dálniční i železniční tepně dobře dostupné studentům z Česka i Slovenska. Vyučovat se bude 6 dní, což znamená, že dopoledne budou probíhat dva bloky kurzů. Odpolední čas vyplní workshopy, které nabídnou velmi různorodou paletu témat od psaní esejí přes práci v týmu až po informování o zahraničním studiu.

Důležitou část tvoří i zábava v podobě volnočasového programu, na kterém si Discover také pevně zakládá, neboť všechny spojuje dohromady, ať už se věnují informatice a matematice nebo filosofii a politologii. Za zmínku stojí i tradiční návštěva zajímavých hostů. V minulosti na Discoveru vedl přednášku sociolog a velvyslanec Martin Bútora, letošní ročník přislíbila účast bývalá premiérka Slovenské republiky a profesorka sociologie Iveta Radičová.

Za tímto vším stojí práce osmnácti povětšinou vysokoškolských studentů, kteří z velké části studují na prestižních zahraničních univerzitách. Příprava Discoveru probíhá celý rok a organizátoři to mají ještě ztížené tím, že každý bydlí v jiné části Evropy a jejich komunikace tak musí probíhat převážně přes Skype.Každý dostane za úkol obstarat jednu oblast (ať už je to kurz či volnočasová aktivita), ale tím jejich práce nekončí. Zajistit propagaci, logistiku a především hladký průběh celého programu rozhodně není jednoduchý úkol a zaslouží si uznání.

Přihlášku na Discover je nutné odeslat nejpozději do 15. května. Důležité je mít na paměti, že se i v tomto případě jedná o výběrovou záležitost a proto je třeba nepodcenit esejistické odpovědi na 2 vybrané otázky. Na oficiálních stránkách naleznete přihlášku i bližší informace o jejím podání, a v případě úspěchu i o účastnickém poplatku, jehož nejvyšší hranicí je 140 eur.

Proč se účastnit?

Ne každý ví, čemu se chce v budoucnosti věnovat. Někteří naopak mají přesnou představu o tom, jakým směrem se odeberou, ale nevědí, co pro to udělat. A někdo zase během školního roku nemá čas blíže rozvíjet své studijní zájmy v jím preferovaném oboru. Tak či onak se právě Letní akademie Discover může stát klíčovým zlomem ve vašich budoucích krocích. Umožní vám přenést se do atmosféry univerzitních vod a nabrat inspiraci i moře znalostí.

Pravou podstatu programu nejlépe shrnula hlavní organizátorka a studentka Oxfordské univerzity - Mária Friedmannová: „Hlavním cílem Discoveru je umožnit českým a slovenským středoškolákům nahlédnout do oblastí, kterým by se chtěli věnovat dále a ukázat jim, že vzdělání je objevování, ne učení se zpaměti.

Umožnit jim poznat zajímavé lidi, dozvědět se o studiu v zahraničí na nejlepších světových univerzitách, vytvořit nová přátelství s lidmi, kteří mají podobné zájmy a cíle, a povzbudit je k aktivitě a změně prostředí okolo sebe. Discover chce být změnou, otevřením dveří rozličných možností. Chceme ukázat lidem, co všechno se dá dělat a těšit se z toho, když je vidíme na sobě pracovat ještě víc!“

Pokud tedy máte čas a chuť objevovat, neváhejte se skrz oficiální stránky do 15. května přihlásit a obohatit tak své prázdniny o maraton zážitků, který vám pomůže ujasnit si, co vlastně chcete a na který budete jistě vzpomínat velmi dlouho. Třeba v momentě, kdy budete jako nový student překračovat práh Cambridgeské univerzity.

 


Bottom line: Jste středoškolák a nevíte, co dělat o prázdninách? Spojte příjemné s užitečným a přihlaste se na Letní akademii Discover!