Tomáš Berdych zatím v Austrálii na kurtu září stejně jako jeho žluté triko."Jsem rád, že se forma stupňuje, že to bylo lepší a lepší," řekl Berdych Radiožurnálu po dnešní výhře nad Francouzem Richardem Gasquetem. "Cítil jsem se lépe než v předchozím zápase," doplnil pětadvacetiletý hráč.

Příštím Berdychovým soupeřem bude Španěl Fernando Verdasco, devátý nasazený, s kterým má pozitivní bilanci 6:4. "Dobré je, že se v této fázi turnaje vyhnu Rafovi (Nadalovi) a Rogerovi (Federerovi). Je těžké říct, že to je s jinými jednodušší, ale když vezmete ta dvě jména, tak je. Ale teď už bude každý zápas těžký," řekl Berdych.

V osmifinále se nechce s turnajem loučit a rád by v Melbourne poprvé nakoukl do čtvrtfinále. "Dříve bych bral možná jako úspěch už osmifinále, ale teď už se mi hranice úspěchu přece jenom posunuje," uvedl loňský finalista Wimbledonu. "Na druhou stranu je to samozřejmě taky sport, takže předem nic plánovat nejde."

S Gasquetem sice ztratil první game utkání při svém servisu, ale nic si z toho nedělal a soupeře jasně převyšoval. Důležitý byl druhý set, který měl vyrovnaný průběh, protože Gasquet změnil styl hry. "Kdyby hrál jak v prvním setu, tak by to pro něj nejspíš dopadlo podobně," řekl Berdych, který zvládl zkrácenou hru a dostal se do dvousetového vedení. "Ten tie-break byl určitě zlomový," mínil Berdych.

V horku se snažil neztratit ani jeden set jako v předchozím duelu s Němcem Philippem Kohlschreiberem. "Nechtěl jsem to připustit, byť to samozřejmě nic není. Dával jsem si bacha, aby se mi podařil ten tie-break. Přeci jen by mě to mrzelo, když jsem měl v setu navrch a jsem rád, že se to povedlo," řekl.

Poslední komplikací v utkání byl závěrečný game. Berdych za stavu 5:2 prohrával při svém servisu 0:40. " Byl jsem v klidu. Věděl jsem, že mám v zádech další brejk, i kdybych ten servis ztratil," uvedl Berdych, který zápas už doservíroval.

Související