Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál znovu po třech letech první tenisový grandslam sezony Australian Open. Ve finále v Melbourne dnes třetí nasazený hráč zdolal turnajovou pětku Brita Andyho Murrayho 6:4, 6:2 a 6:3. Za titul dostal 2,2 milionu australských dolarů (38,7 milionu korun) a 2000 bodů do světového žebříčku ATP, v kterém ovšem zůstane na třetím místě.

Svěřenec slovenského trenéra Mariána Vajdy vyhrál Australian Open podruhé v kariéře. Výhrou nad Murraym zopakoval úspěch z roku 2008, když předtím prohrál v roce 2007 finále US Open. Stejná situace se opakovala i tentokrát: loni mu chyběl jeden krok k titulu v New Yorku, o čtyři měsíce později kraloval v Melbourne.

Djokovič vyhrál úvodních šest výměn finále, ale brejkbol v druhé hře ještě nevyužil. V dlouhých výměnách se pak oba hráči přetahovali o každý míč, ale Srb přece jen získával podání snadněji. Napětím ztichlou arénu Roda Lavera roztleskal Djokovič, jenž si výhrou v 38 úderů dlouhé výměně vypracoval setbol a ten využil.

Povzbuzený Srb předváděl skvělou defenzivu a byl i útočnější než jeho skotský kamarád. Díky větší aktivitě a méně chybám zcela ovládl dvorec a rychle vedl 5:0. Murray sice získal následující dvě hry, ale jeho matka Judy v hledišti smutně sledovala, jak druhý set ztratil.

Murray začal nadějně třetí set ziskem Djokovičova podání. Srb stejně jako ve čtvrtfinále s Tomášem Berdychem a v semifinále s Rogerem Federerem výborně returnoval, hned si vzal ztracený servis zpět a frustrovaný Murray vzteky odpálil míč. Brit ještě vyrovnal na 3:3, ale zbylé tři hry setu i utkání vyhrál jistě Djokovič. Djokovič proměnil po dvou hodinách a 40 minutách hned první mečbol, při kterém Murray trefil síť. Srb pak hodil radostí raketu i tričko do hlediště.

Murray prohrál třetí grandslamové finále v kariéře a Britové musejí nadále čekat na svého hrdinu. Naposledy vyhrál turnaj "velké čtyřky" před 75 lety Fred Perry.