Petra Kvitová je po skvělém roce v nominaci na ceny akademie Laureus, známé jako sportovní Osacary.

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na základě hlasování 47 členů akademie Laureus, například Martiny Navrátilové, 6. února v Londýně.

Jednadvacetiletá Kvitová se o Oscara v kategorii sportovkyně roku uchází s keňskou běžkyní Vivian Cheruiyotovou, sprinterkou Carmelitou Jeterovou z USA, německou sjezdařkou Marií Höflovou-Rieschovou, kapitánkou japonských fotbalistek Homare Sawaovou a golfovou jedničkou Yani Tsengovou z Tchaj-wanu.

"Mám ohromnou radost. Je to super zpráva," řekla Kvitová, která se připravuje na nadcházející sezonu v Prostějově. "Stačí jen, když se člověk podívá na ostatní nominace, už jen dostat se do této famózní společnosti je prima," dodala.

Ceny Laureus se udělují od roku 2000 a rodačka z Fulneku je prvním českým sportovcem, který se dostal do nominace. "Překvapilo mě to, protože v minulosti jsme měli tolik vynikajících sportovců. A o to víc to těší," prohlásila Kvitová.

Ve smíšené kategorii průlom roku má akademie vedle Kvitové na výběr ještě sprintera Yohana Blakea z Jamajky, britského běžce Moa Faraha, golfistu Roryho McIlroye, další tenistku Li Na z Číny a jihoafrického čtvrtkaře Oscara Pistoriuse.

Pouze Kvitová a Pistorius, který se stal prvním handicapovaným atletem v historii, který startoval na mistrovství světa mezi zdravými sportovci, získali nominace ve dvou kategoriích. Pistorius může získat i Oscara mezi handicapovanými.

Vedle Wimbledonu Kvitová v letošní sezoně vyhrála Turnaj mistryň a další čtyři turnaje a prodrala se na druhé místo světového žebříčku. Navíc pomohla Česku vyhrát Fed Cup.

Související