Česká tenistka Petra Kvitová získala svůj první letošní a celkově osmý titul ve dvouhře na okruhu WTA. Ve finále turnaje v Montrealu zdolala 7:5, 2:6 a 6:3 Číňanku Li Na, která v semifinále vyřadila českou dvojku Lucii Šafářovou.

Kvitová si polepšila ve světovém žebříčku ze šesté na pátou příčku. Semifinalistka kanadského turnaje Lucie Šafářová si posunem na 19. místo vylepšila životní maximum.

Kvitová poprvé v kariéře triumfovala na podniku v Severní Americe a zvedla si sebevědomí před blížícím se grandslamovým US Open. "Jsem ráda, že jsem se konečně dočkala titulu v Severní Americe. Je to skvělý výsledek před US Open," pochvalovala si Kvitová po utkání.

Dvaadvacetiletá rodačka z Bílovce vstoupila do svého premiérového finále v letošním roce nervózněji a brzy prohrávala 1:3. Odvrátila brejkbol, postupně se dostala do tempa a v závěru sady měla pevnější nervy, když při soupeřčině servisu proměnila pátý setbol.

Vstup do druhého setu však světové šestce vůbec nevyšel. Prohrála prvních šestnáct výměn a Číňance k vyrovnání na 1:1 stačilo, že si pak udržela podání. Ve třetí sadě zápas plný tvrdých výměn od základní čáry vrcholil. Česká jednička znovu zpřesnila hru a v šestém gamu získala rozhodující brejk.

"Ve druhém setu hrála Li Na skvěle. Věděla jsem, že musím zůstat v klidu a že to bude lepší. Ve třetím setu jsem se snažila být více agresivní," uvedla česká tenistka.

"Tohle byla tenisová válka. Obě jsem odehrály výborný zápas," konstatovala Li Na, která byla ve finále letos potřetí a znovu prohrála. Předtím neuspěla v Sydney a Římě. "Hrála hrozně dlouhé míče, měla jsem pocit, že se pořád jenom bráním. V posledních dvou zápasech se mi dařilo hrát agresivně, ale tentokrát jsem strávila 70 procent času obranou," uvedl Číňanka.

Kvitová jedenácté hráčce světa vrátila poslední dvě prohry letos v Sydney a vloni na French Open a vyrovnala vzájemnou zápasovou bilanci na 2:2.