Tenisová legenda Ivan Lendl si přeje, aby tým kolem Tomáše Berdycha získal pro Česko slavný Davis Cup, stejně jako se to podařilo československému výběru, jehož byl členem před dvaatřiceti lety.

"Bude to vyrovnaný zápas. Španělé mají silný tým, kluci hrajou taky dobře. Bude to těžký, ale doufám, že se to podaří," řekl současný kouč Andy Murrayho, který od úterý sleduje v Praze přípravu českého týmu. A od pátku bude Lendl v hledišti O2 Areny.

"Davis Cup je týmová soutěž a může se stát, že Tomáš Berdych udělá tři body, ale taky se mu nemusí dařit, získá jen jeden a Radek Štěpánek přidá další dva. Možné je všechno, ale hlavně, aby byly tři body," přál si Lendl.

Video

Pro hráče je podle Lendla k úspěchu nezbytné, aby se s formou sešlo i několik dalších věcí. "Kluci musí hrát především dobře, musí se soustředit, musí mít trochu štěstí, budou mít velkou podporu diváků a i povrch pomůže," vypočítal Lendl.

Lendl si pamatoval, jak je diváci hnali za výhrou nad Itálií v roce 1980, a věří ve stejnou atmosféru ve vyprodané hale i nyní. "Diváci jsou velkou podporou. Zvláště když jsou hráči psychicky unaveni, tak publikum může hodně pomoct," řekl Lendl. Sám jako divák sledoval Davisův pohár v hledišti naposledy ještě jako kluk.

Španělskou jedničkou je při neúčasti Rafaela Nadala pátý hráč světa David Ferrer. Toho Lendl dobře zná, jelikož jeho současný svěřenec Brit Andy Murray s ním často trénuje. Médiím Lendl neprozradil, jak Ferrera porazit, ale tenistům byl připraven napovědět. "Když budou mít zájem, můžou se zeptat," řekl s tím, že Ferrer je k poražení.

Ferrer patří k nejlepším obranářům na světě a podle Lendlových statistik naběhá nejvíc kilometrů ze všech hráčů. Na rychlém povrchu bude možná zranitelnější. "Rychlejší povrch je pomoc, ale není rozhodující. Je to jedna z menších věcí, které je třeba přizpůsobit, ale rozhodovat bude forma," řekl Lendl.

Před čtvrtečním losem se spekuluje, zda španělský kapitán neudělá změnu v nominaci a místo Nicoláse Almagra dá přednost Felcianu Lópezovi, který se cítí na rychlém povrchu lépe. "Nemáme na to žádný vliv. Kluci jenom musí reagovat na to, co se stane. Je zbytečné se zabývat tím, co můžou Španělé udělat," řekl Lendl.

Ten se těší, že se v Praze sejde s dalšími členy týmu Tomášem Šmídem, Janem Kodešem a Pavlem Složilem, s nimiž před dvaatřiceti lety pohár získali. "Dohromady jsme se neviděli hodně dlouho," přiznal a ocenil sílu současného českého výběru, který si zahraje finále podruhé během tří let.

Související