Pořadatelé Wimbledonu se připojili k trendu zvyšování dotací na grandslamových turnajích a oznámili, že letos si tenisté v All England Clubu rozdělí na prémiích o 40 procent více než vloni. Celková dotace legendárního podniku bude činit 22,6 milionu liber (asi 690 milionů korun), což představuje nárůst o 6,5 milionu liber.

Organizátoři slavného travnatého turnaje navíc představili dlouho diskutovaný projekt zastřešení dalšího kurtu. Druhá zasouvací střecha by měla být vybudována nad kurtem číslo 1 do roku 2019, centrální dvorec ji má od roku 2009.

 

Kolik dají v roce 2013

French Open

28,6 milionů dolarů

Organizátoři Roland Garros oproti loňskému roku přidají více než tři miliony eur a rozdají celkem 22 milionů eur (570 milionů korun). Finančně si polepší nejen vítězové dvouher, ale také hráči a hráčky, kteří vypadnou v úvodních kolech hlavní soutěže.

 

Australian Open

31 milionů dolarů

Na lednovém Australian Open, kde se částka na prize money zvedla o 4,2 milionu na 31 milionů dolarů

 

US Open

33,6 milionů dolarů

K původně ohlášenému zvýšení dotací o čtyři miliony přidají pořadatelé ještě dalších 4,1 milionu dolarů a celkem se tak ve Flushing Meadows bude hrát o 33,6 milionu. V roce 2012 si tenisté rozdělili 25,5 milionu dolarů. Dotace by měly růst i v následujících letech, v roce 2017 chtějí pořadatelé rozdělovat 50 milionů dolarů.

 

Wimbledon

34,5 milionů dolarů

oznámili, že letos si tenisté v All England Clubu rozdělí na prémiích o 40 procent více než vloni. Celková dotace legendárního podniku bude činit 22,6 milionu liber (asi 690 milionů korun), což představuje nárůst o 6,5 milionu liber.

Zvýšení dotací už letos oznámili zástupci US Open i Roland Garros. Ve Wimbledonu, který začne 24. června, si vítězové dvouher vydělají 1,6 milionu liber (téměř 49 milionů korun) oproti 1,15 milionu, které vloni inkasovali Roger Federer a Serena Williamsová. Před pěti lety přitom Španěl Rafael Nadal a Američanka Venus Williamsová dostali za titul méně než polovinu letošní prémie – 750 000 liber.

Navzdory ekonomické krizi v Británii se pořadatelé Wimbledonu rozhodli držet krok s organizátory ostatních velkých turnajů. "Žijeme ve světě, kde soutěžíme s jinými turnaji, a sledujeme také dění v ostatních sportech," citovala agentura Reuters předsedu All England Clubu Philipa Brooka.

Pro srovnání: poražený v prvním kole bude brát 23 000, Björn Borg při svém pátém triumfu v řadě dostal v roce 1980 za vítězství 20 tisíc.

Výrazněji budou z nárůstu dotace profitovat hráči vyřazení v úvodních fázích turnaje a v kvalifikaci. V prvních třech kolech dvouhry se prémie zvednou o 60 procent, neúspěšní kvalifikanti si polepší o 41 procent.

"Je to dobře. Vítěz možná nedostane o tolik víc, ale to se bavíme o čtyřech hráčích. Myslím, že Nadal, Federer, Murray a Djokovič stejně peníze neřeší," řekl BBC bývalý britský tenista Greg Rusedski.

Podle něj by se tomu mohl tenis v dlouhodobém horizontu více vyrovnávat. "Pro hráče, kteří jsou níž, to znamená velký přínos. Budou si moci zaplatit trenéry, cestování, fyzioterapeuta. To všechno je může posunout výš," myslí si Rusedksi. 

Poražení z prvního kola odletí se šekem na 23 000 liber (asi 690 000 korun), zatímco loni to bylo 14 500 liber (435 000 korun). Hráči vyřazení v závěrečném kole kvalifikace si vydělají 12 000 liber (360 000 korun). "Tohle nejsou superhvězdy, ale hráči, kteří hledají svou cestu a nevydělávají moc peněz," uvedl Brook.

Díl prize money určený pro čtyřhru se zvýší o 22 procent.

Novak Djokovič svým tenisovým výdělkem za rok 2012, který dosáhl téměř 13 milionů dolarů, ustavil rekord v tom, kolik si kterýkoliv tenista dosud kdy dokázal hraním turnajů v jednom roce vydělat.