Tomáš Berdych nastupoval do zápasu jako jasný favorit. Se svým historicky nejlepším pátým místem, které drží na světovém žebříčku ATP od poloviny srpna, je v životní formě. Domácího Kudlu, jenž je ve světovém hodnocení o 99 míst pod ním, nakonec vyřadil bez ztráty setu 7:6 (3), 7:6 (3), 6:3, i přesto ale musel svést lítý boj.

Atmosféra na stadionu Louise Armstronga začala pořádně houstnout už v prvním setu. Tomáš Berdych se dostal do vedení 5:1 a skoro to vypadalo, že půjde o vcelku hladké vítězství bez výrazných zvratů - pro diváka nijak zvlášť atraktivní.

Denis Kudla se ale nedal a rozhodl se, že domácímu publiku předvede představení jak se patří. Po kurtu se pohyboval hbitě a dokázal využít Berdychových chyb tak, že jeho velký náskok stáhnul. Podobný scénář měla i druhá sada: Berdych si nechal vzít vedení 4:2, pokaždé se rozhodovalo v tie-breaku.

Ve zkrácené hře měl relativně hladce 7:3 v obou případech navrch český favorit, ale třetí sadu nečekaně zahájil čtvrtým ztraceným podáním v zápase. Od stavu 0:2 už však duel patřil Berdychovi, jenž vyhrál šest z následujících sedmi gamů a mohl slavit postup.

O postup do osmifinále bude Berdych bojovat s jednatřicetiletým Francouzem Benneteauem. S ním má kladnou zápasovou bilanci 2:1, porážku zaznamenal před devíti lety.

Do třetího kola postoupila také bez ztráty setu i světová jednička Novak Djokovič ze Srbska, jenž zdolal 7:6, 6:2, 6:2 Němce Benjamina Beckera.

Hladce zahájily čtyřhru také Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, které si poradily se španělsko-japonským párem Arantxa Parraová, Kimiko Dateová-Krummová 6:0, 6:3.

Hewitt překvapil, dál jde i Murray

Obhájce titulu Brit Andy Murray porazil ve 2. kole US Open Argentince Leonarda Mayera 7:5, 6:1, 3:6 a 6:1. Americká tenistka Serena Williamsová přešla už ve třetím kole v New Yorku přes Jaroslavu Švedovovou z Kazachstánu hladce 6:3, 6:1.

O překvapení ve dvouhře mužů se postaral bývalý první hráč světa Australan Lleyton Hewitt. Šampion US Open z roku 2001 vyřadil ve druhém kole šestého nasazeného Juan Martína Del Potra z Argentiny 6:4, 5:7, 3:6, 7:6 a 6:1.

Murray si vítězství v druhém kole musel částečně vydřít. Agresivní Mayerova hra ho donutila víc běhat po kurtu a přivedla ke ztrátě třetího setu. Hůře se mu také dařilo při servisu. "Nadřel jsem se a oba jsme si dost zaběhali," řekl Murray, kterého ve 3. kole čeká další Mayer, tentokrát německý hráč Florian.

Serena Williamsová ve vyrovnaném prvním setu vzala Švedovové jednou servis, ale ve druhém už tradičně dominovala. V osmifinále světová jednička narazí na krajanku a možná vycházející hvězdu Sloane Stephensovou.

Diváky ve Flushing Meadows zvedal ze sedadel zápas bývalých vítězů Hewitta a Del Potra (2009). Zatímco Del Potro měl být letos jedním z favoritů, Hewitt už patří ke stárnoucím hrdinům, ale v 32 letech ukázal, že je stále ve formě. Výměny připomínaly boxerský zápas, v pátém setu hrál Australan přesněji a zvítězil.

"Byl na konci lepší," uznal Del Potro po prohře na centrkurtu Arthura Ashe. "Tohle je úžasné. Těšil jsem se sem, protože nevím, kolikrát se na ten kurt ještě dostanu," řekl Hewitt, kterému předloni hrozil konec kariéry, ale po operaci chodidla se vrátil. "Každý zápas si užívám a přesně kvůli takovýmhle zápasům tenis miluju," dodal. Jeho příštím soupeřem bude Rus Jevgenij Donskoj.

Výsledky tenisového grandslamového turnaje US Open:

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

Berdych (5-ČR) - Kudla (USA) 7:6 (7:3), 7:6 (7:3), 6:3, Istomin (Uzb.) - Kamke (Něm.) 6:4, 6:2, 6:2, Seppi (20-It.) - Devvarman (Indie) 7:6 (10:8), 6:4, 7:5, Smyczek (USA) - Bogomolov (Rus.) 3:6, 7:6 (8:6), 2:6, 6:4, 6:4, Sousa (Portug.) - Nieminen (Fin.) 1:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4, Murray (3-Brit.) - Mayer (Arg.) 7:5, 6:1, 3:6, 6:1, Hewitt (Austr.) - Del Potro (6-Arg.) 6:4, 5:7, 3:6, 7:6 (7:2), 6:1, Wawrinka (9-Švýc.) - Karlovič (Chorv.) 7:5, 7:6 (10:8), 6:4, Baghdatis (Kypr) - Anderson (17-JAR) 6:2, 6:2, 6:2, Donskoj (Rus.) - Gojowczyk (Něm.) 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 6:3, Mayer (Něm.) - Young (USA) 7:5, 6:3, 6:4.

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo:

Makarovová (24-Rus.) - Lisická (16-Něm.) 6:4, 7:5, Jankovičová (9-Srb.) - Naraová (Jap.) 6:4, 7:6 (7:5), Stephensová (15-USA) - Hamptonová (23-USA) 6:1, 6:3, S. Williamsová (1-USA) - Švedovová (Kaz.) 6:3, 6:1, Kerberová (8-Něm.) - Kanepiová (25-Est.) 6:0, 6:4, Suárezová (18-Šp.) - Ťie Čeng (Čína) 6:2, 6:4.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Hlaváčková, Mirnyj (7-ČR/Běl.) - Christianová, Novikov (USA) 6:1, 6:1, Hradecká, Čermák (ČR) - Llagosteraová, Fleming (Šp./Brit.) 6:2, 7:5.