Andrea Hlaváčková poprvé v kariéře slaví grandslamový titul ve smíšené čtyřhře. Spolu s Maxem Mirným dnes vyhráli US Open. Česko-běloruský pár ve finále v New Yorku porazil Američanku Abigail Spearsovou s Mexičanem Santiagem Gonzálezem 7:6 a 6:3.

"Jsem hrozně nadšená, protože se mi v mixu nikdy nepodařilo dostat dál než do čtvrtfinále a to jen jednou. Vystřídala jsem tolik parťáků a všichni byli dobří deblisti, takže jsem si to dávala za vinu. Naštěstí to kliklo tady s Maxem. Prošli jsme těžkými zápasy. Pomáhali jsme si jako tým a to je v deblu zásadní," řekla Hlaváčková Radiožurnálu.

Hlaváčková je teprve třetí Češkou, která získala triumf v mixu na US Open, a první po 20 letech. Poslední šampionkou byla Helena Suková s Australanem Toddem Woodbridgem, když vyhráli v roce 1993. Ještě před ní v mixu vyhrála Jana Novotná s Američanem Jimem Pughem, ti uspěli v roce 1988.

"Děkuji moc svému týmu a příteli v hledišti a Maxovi, který byl neuvěřitelný a pokryl ve finále osmdesát procent kurtu. Je skvělé, že hrál se mnou," řekla Hlaváčková při slavnostním vyhlášení. A Mirnyj měl jednoduchý recept na výhru. "New York je nejlepší místo pro tenis, tohle je nejlepší dvorec a nejlepší partnerka," řekl.

Ve finále přitom nezačali Hlaváčková s Mirným příliš dobře. Po ztrátě podání české tenistky prohrávali 1:4, ale brejk rychle získali zpět. Za stavu 5:6 odvrátili při podání plzeňské rodačky celkem tři setboly a následně ovládli tie-break.

Druhý set už patřil Hlaváčkové s Mirným. O první výhodu brejku ještě přišli, ale o druhou už ne. Při prvním mečbolu poslala Hlaváčková volej do autu, ale druhý proměnil Bělorus nechytatelnou smečí a vysloužil si od české hráčky poklonu.

"Je úžasné, že se ukázalo, že se cítím na kurtu dobře, a to se potvrdilo tímto výsledkem. Jsem schopná v nejtěsnějších momentech zápasu vytáhnout odvážné údery, vyhrát si servis, když je potřeba. Jde to správným směrem," řekla Hlaváčková.

V kariéře tak slaví Hlaváčková druhý grandslamový titul. Spolu s Lucií Hradeckou ovládly v roce 2011 Roland Garros a loni získaly i olympijské stříbro.

Šestatřicetiletý běloruský veterán a olympijský vítěz ve smíšené čtyřhře z Londýna Mirnyj vyhrál mix na US Open už potřetí. Poprvé se radoval před patnácti lety se Serenou Williamsovou a v roce 2007 s krajankou Victorií Azarenkovou.

Hlaváčková, Mirnyj (7-ČR/Běl.) - Spearsová, González (USA/Mex.) 7:6 (7:5), 6:3.

Související