Američanka Serena Williamsová vyhrála popáté US Open a získala už sedmnáctou grandslamovou trofej ve dvouhře. První tenistka světového žebříčku porazila Viktorií Azraenkovou z Běloruska, která v New Yorku bojovala ve finále do posledního míčku a vyhrála 7:5, 6:7, 6:1.

Serena Williamsová vyhrála ve Flushing Meadows dvouhru už pětkrát, ale poprvé titul obhájila. Další tři výhry získala v letech 1999, 2002 a 2008.

"Když se snažíte psát historii, nebo jako v mém případě stát se její součástí, můžete znervóznět víc, než je záhodno," řekla po zápase Williamsová. "Samozřejmě bych byla radši, kdybych vyhrála ve dvou setech. Proti skvělé soupeřce, jako je Vika, se ale může stát cokoliv a vy musíte o všechno tvrdě bojovat," ocenila výkon Bělorusky.

Se sedmnácti grandslamovými tituly jí v historických tabulkách patří mezi ženami šesté místo, o jeden víc mají Martina Navrátilová a Chris Evertová. Rekordmanka Margaret Courtová má 24 trofejí. Stejný počet grandslamových vavřínů nasbíral rekordman mezi muži Roger Federer. "Je to vážně krásný pocit být s ním ve stejné lize," řekla s úsměvem Williamsová.

 

Williamsová, jež koncem září oslaví 32. narozeniny, je nejstarší vítězkou US Open od roku 1950, kdy vyhrála Margaret DuPontová. Na konec kariéry ale ještě nemyslí. "Cítím se skvěle. Nikdy mi nebylo líp. Můžu hrát těžké turnaje, jako byl tento, dvouhru, čtyřhru, jakýkoliv nabitý program," pochvalovala si a ocenila, že dokázala vyhrát na kurtu Arthura Ashe jako sedmnáctiletá i jednatřicetiletá. "Vyhrála jsem tenhle turnaj ve třech různých dekádách. Jsem šťastná, že jsem měla takovou příležitost," dodala.

V repríze loňského finále začala vítězka agresivně a hned vzala Azarenkové servis, ale o výhodu vzápětí přišla. A to i proto, že v gamu a poté v celém utkání měla problémy se silným větrem. Ten ovlivňoval hlavně servis obou soupeřek, které se utkaly i v síle vzdechů při úderech (v nich ale vítězila Beluruska).

Williamsová se svým silovým tenisem přesto mířila za výhrou. Od stavu 4:5 v prvním setu získala sedm z osmi her a po zisku úvodní sady vedla ve druhé 4:1. Jenomže za stavu 5:4 ani 6:5 zápas při svém podání nezakončila. Běloruska se vyrovnala Williamsové v razanci i v bojovnosti a pomocí skvělých returnů si vynutila tie-break. Ten vyhrála 8:6.

Rozhodující zlom nastal po dvojchybě Azarenkové, po které přišla ve třetím setu o podání a prohrávala 1:3. Od té chvíle už nedokázala čelit tlaku domácí favoritky. Williamsová byla v závěru k nezastavení a duel ukončila po dvou hodinách a tři čtvrtě.

"Ve třetím setu Serena dokázala najít způsob, jak se zklidnit, začít od nuly a rychle smazat všechno, co se předtím stalo," pochválil Američanku její trenér Patrick Mouratoglou po nejdelším finále ženské dvouhry na US Open od roku 1980.

Za titul jednatřicetiletá Williamsová získala šek na 2,6 milionu dolarů a další milion k tomu dostane za vítězství v sérii amerických turnajů. Vyšší odměnu v ženském tenise dosud nikdo nezískal.

Turnaj by mělo dnes ve 23 hodin zakončit finále mužské dvouhry mezi Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem.

Finále: S. Williamsová (1-USA) - Azarenková (2-Běl.) 7:5, 6:7 (6:8), 6:1.

Související