Na lavičce působí kapitán Jaroslav Navrátil při zápasech Davisova poháru klidně. Snaží se nepřenášet na tenisty nervozitu a využívá faktu, že obě ústřední postavy týmu trénoval a umí odhadnout, kdy a jak situaci řešit. Jeho  přístup mu vychází, tým potřetí postoupil do finále soutěže a pokud si poradí s Djokovičem a spol., má šanci na obhajobu titulu. Stres teď bude Navrátil odbourávat s puškou v ruce ve slovenských lesích.

"Člověk musí vycítit, co kdo potřebuje, a já to mám o to jednoduší, že poznám, co mají a nemají zažité," řekl Navrátil po semifinálové výhře nad Argentinou, díky které mají tenisté možnost v listopadu v Srbsku obhajovat loňský triumf v soutěži.

Navrátil v minulosti trénoval Radka Štěpánka i Tomáše Berdycha. Oba jsou od roku 2007 osou reprezentace a strůjci úspěchů posledních pěti let. Od roku 2009 jsou potřetí ve finále a před rokem získali po 32 letech pro Česko "salátovou mísu".

Díky tomu je Navrátil nejlepším českým i československým daviscupovým kapitánem v historii. Tým vede už osmým rokem, poté co vystřídal Cyrila Suka. "Určitě to hřeje, ale důležité je, že si to sedlo. Musíte mít i štěstí, a to se k nám určitě přiklonilo," řekl Navrátil. "Navíc se kluci sešli, rozumějí si jako lidé, jako hráči, respektují jeden druhého a jdou si za tím," doplnil.

Se Štěpánkem mluví Navrátil při utkání více, s klidnějším Berdychem méně. Oba patří k elitním světovým tenistům, jsou vyspělými hráči, takže ve vztahu s Navrátilem jde o respekt. "Já k nim a oni ke mně, jinak by to nefungovalo," řekl Navrátil.

Za sedm společných let došlo i na drobné krize, třeba po prohře v Srbsku v roce 2010 si tým mezi sebou určité věci vyříkal. "Radek má výhodu, že všechno řekne na rovinu, když se mu něco nelíbí, a neříká to někde za zády," řekl Navrátil. "Jinak ale problémy nejsou, fungujeme jako tým, což je pro úspěch podstatný."

Berdych i Štěpánek dýchají pro reprezentaci

Podle Navrátila je možná nedoceněná ochota Berdycha i Štěpánka oddat se reprezentaci. Táhnou tým sedm let a chyběli jen párkrát. "Vypětí, odpovědnost a fyzickou i psychickou zátěž málokdo ocení, přitom je to obdivuhodné. Většina jiných hráčů si dává pauzu, ale oni jedou všechno," vyzdvihl Navrátil.

Tím, že Štěpánek probudil před sedmi lety touhu po trofeji i v Berdychovi, není jejich účast v Davis Cupu o penězích. "Chtějí hrát, chtějí vyhrát, a to je podstatné," řekl Navrátil. Oba hráči už o víkendu říkali, že by měli hrát Davis Cup i v příští sezoně. "Bavili jsme se o tom v šatně a nasvědčuje tomu všechno," přitakal Navrátil.

Navrátilovi je ale jasné, že třeba Berdych může jednou říci, že by se rád soustředil na individuální kariéru a třeba rok vynechal. Ostatně to tak dělají všichni přední hráči a Berdychovi vytoužený grandslamový titul zatím uniká. "Může o tom určitě uvažovat. To se může stát, ale nechci mluvit za něj, to si musí říct on," řekl kapitán.

Z kurtu do lesů skolit paroháče

Po sportovním týdnu v pražské O2 aréně teď Navrátil vyrazí do přírody. Tenisový stres a radost z postupu vymění za klidnější prostředí, a věnovat se bud elovu. "Byl jsem zavřený prakticky celý týden a rád si odfrknu. Jedu za kamarády na Slovensko. Udělal jsem si lovecký lístek, zbrojní pas a mám slíbeného nějakého paroháče," řekl.

Lovecký lístek si Navrátil udělal letos v březnu a má plno nabídek od kamarádů, kteří mají honitby. "Táhlo mě to už dávno. Odpočinu si u toho, stačí se dívat a vyčistím si hlavu," prozradil Navrátil, který už střelil i jelena desateráka, chytil kapra dlouhého 105 cm a štiku, co měřila 72 cm. "Výhra v Davis Cupu je ale daleko výš," ujišťuje kapitán, že jeho priority leží  na tenisových kurtech.

Související