Vstup do Turnaje mistrů srbský terminátor Novak Djokovič v úterý večer zvládl, radost mu ale zkazila zpráva o kamarádovi Viktoru Troickém, který vyfasoval trest za porušení dopingových pravidel. Djokovič tak nejprve na kurtu udolal Rogera Federera, pak si sedl k mikrofonu a hřímal do světa, že po Troického případu zcela ztratil důvěru v antidopingový program v tenise.

"Za prvé Viktor je můj velmi dobrý kamarád," začal Djokovič dlouhý monolog, když na tiskové konferenci přišla řeč na Troického. Ten v dubnu na turnaji v Monte Carlu neodevzdal vzorek krve, což předtím podle svých slov konzultoval s dopingovou komisařkou. I tak ale dostal zákaz činnosti na 18 měsíců. Trest mu v úterý sportovní arbitrážní soud zkrátil na rok.

"Pro všechny, kdo k němu mají blízko, tedy i pro mě, je to hodně špatná zpráva. Ale nejen to, znovu to dokazuje, že systém WADA nefunguje. Nemám v něj důvěru," napadl Mezinárodní antidopingovou agenturu vítěz šesti grandslamů, který se přetahuje s Rafaelem Nadalem o post světové jedničky. S Troickým před třemi lety vyhráli Davis Cup.

Djokovič se obává, že podobná "nedbalost" dopingových komisařů by mohla v budoucnu potkat i jeho. "Nevím, jestli zítra komisaři kvůli neprofesionalitě, nedbalosti nebo neschopnosti vysvětlit pravidla řádným způsobem chybně naloží s mým testem nebo se stane ještě něco horšího než tohle," řekl Djokovič. Vinu Troického, bývalého 12. hráče žebříčku, nicméně také připustil.

Troicki nechtěl dát krev proto, že se necítil dobře a má fobii z injekcí. Proto chtěl odběr odložit na další den, což prý po konzultaci s dopingovou komisařkou neměl být problém. "Neřekla mu jasně všechny možné důsledky. Kvůli její nedbalosti Troicki nemůže rok hrát," uvedl na nejvyšší míru rozladěný Djokovič.

Související