První porážku si na Hopmanově poháru připsala letos česká tenisová dvojice Radek Štěpánek a Petra Kvitová. Po úvodní výhře nad Španělskem byla nad síly českých reprezentantů Francie. Štěpánek s Kvitovou podlehli v Perthu Francouzům 1:2 na zápasy a v pátek se střetnou s Američany. Účast ve finále se jim tak výrazně vzdálila.

V duelu s Francií nejdříve Štěpánek podlehl favorizovanému Jo-Wilfriedu Tsongovi 1:6 a 4:6. Naději na obrat vydřela Kvitová po výhře nad Alizé Cornetovou 6:1, 3:6 a 7:5. Ve smíšené čtyřhře ale český pár nestačil a prohrál 1:6 a 3:6.

"Ještě jsme neskončili, budeme bojovat o finále. Stát se může ve skupině cokoli," řekla Kvitová Radiožurnálu. "Počty necháme na někom jiném, my se musíme snažit porazit Američany a třeba tu šanci budeme mít," doplnil Štěpánek.

Pětatřicetiletý Štěpánek na Tsongu většinu zápasu nestačil, duel se světovou desítkou zdramatizoval až v závěru. Ve druhém setu snížil z 2:5 na 4:5 a míč ho dokonce dělil od vyrovnání, ale Tsonga odvrátil brejkbol esem. Po skoro hodině a půl pak zápas ukončil. "Jsem rád, že jsem to zvládl," uvedl Francouz.

Světová šestka Kvitová věděla, že musí Cornetovou porazit, aby udržela českému páru naději na výhru v zápase. Začala dobře a první set ovládla díky servisu a drtivým returnům rychle 6:1. Ve druhém ale začala kazit, přišla o podání a musela hrát třetí set.

V rozhodující sadě získala Kvitová rychle brejk, ale za stavu 5:4 ještě při svém podání zápas nedokončila. Zvládla to až o dvě hry později, kdy po dvou hodinách a 20 minutách zahrála při druhém mečbolu vítězný bekhend.

"Mlela jsem z posledního, ale na to se historie neptá. Musím rychle zregenerovat a doufám, že mě Radek v mixu podrží," řekla Kvitová.

Dvojnásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře Štěpánek ale Kvitové ve smíšené čtyřhře nepomohl. Trápil se na síti a třikrát v utkání ztratil servis, což rozhodlo. "Dost špatně jsem servíroval, což by asi v mixu chlap moc neměl. Vůbec jsem se o servis nemohl opřít v singlu ani v mixu, ale Francouzi hráli neskutečně," řekl Štěpánek.

Kvitová pochválila Cornetovou. "Skvěle returnovala i Radkův servis a na síti toho hodně zahrála. Tsonga nám nedal na svůj servis šanci," řekla Kvitová.

Štěpánek s Kvitovou, kteří tvoří pár i mimo kurt, vyhráli na úvod skupiny B nad Španělskem 3:0. Stejným výsledkem porazili obhájce titulu i Američané John Isner a Sloane Stephensová. Pouze vítěz skupiny B postoupí do sobotního finále.

Tenisový Hopmanův pohár v Perthu:

Skupina B:

USA - Španělsko 3:0
Stephensová-Medinaová 6:3, 6:1, Isner-Muňoz 6:3, 6:4, Isner, Stephensová - Medinaová, Muňoz 4:6, 6:0, 10:4.

ČR - Francie 1:2
Štěpánek-Tsonga 1:6, 4:6, Kvitová-Cornetová 6:1, 3:6, 7:5, Štěpánek, Kvitová - Tsonga, Cornetová 1:6, 3:6.