Město Praha chce začít samo vydělávat. Pomoct by mu v tom měl nákup podílu společnosti E.ON v Pražské plynárenské. I se slíbenými dividendami za něj má utratit šest a čtvrt miliardy korun. Pokud by TOP 09 odkup majoritního podílu prosadila u opozice, mohla by se Praha za deset let těšit ze stamilionových ročních zisků.

První náměstek primátora Tomáš Hudeček navíc tvrdí, že by taková transakce měla pozitivní dopad i na obyvatele Prahy. "Byla by tu nově větší možnost regulovat z naší strany cenu plynu. Město by do jisté míry garantovalo, že cenu plynu nepustí nad nějakou rozumnou hladinu," říká pro IHNED.cz.

Pražská plynárenská by pak podle něj měla být schopná lépe reagovat na aktuální podmínky na trhu. A to oběma směry. Z analýzy podniku vyplývá, že firma se bude snažit v příštích letech nahrazovat dlouhodobě nevýhodné kontrakty okamžitými nákupy plynu na trhu. "Plyn v Praze by následně mohl zdražovat i zlevňovat. Bylo by to čistě na rozhodnutí města. Jestli ale plyn po případné koupi o korunu zdraží nebo zlevní, tak to teď nemůžeme říci," doplňuje Hudeček.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se