Odpověď na váš dotaz nalézáme přímo v zákoníku práce, konkrétně v ustanovení § 135 odst. 4. Podle něj platí, že každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci. Zaměstnanec je podle písm. e) citovaného ustanovení zejména povinen nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích, kde pracují také ne­kuřáci.
Zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na zaměstnance v horkých provo­zech, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu, a na zaměstnance, u nichž poží­vání těchto nápojů je součástí plnění pracov­ních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno.
Zákaz požívání alkoholických nápojů je tedy vymezen jednak časově (v pracovní době vždy bez ohledu na to, na kterém pracovišti zaměstnanec je, ale i mimo pracoviště), jed­nak i věcně (na pracovišti vždy, a to i po pracovní době).
Zákoník práce tedy staví mimo zákon i oslavy na pracovištích konaných po pracovní době, tudíž jsou zakázané a záleží jen na vaší benevolenci k jejich konání. Navíc, podle písmo g) citovaného ustanovení je každý zaměstnanec povinen podrobit se na pokyn vedoucího zaměstnance stanoveného v pracovním řádu zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

JUDr. Hana Rýdlová, šéfredaktorka časopisu Právní rádce