Soňa Valeková vystudovala před čtyřmi lety střední zdravotní školu na Slovensku. "Práce se u nás nedala sehnat," vzpomíná dvacetiletá zdravotní sestra, proč hned po maturitě zamířila z Popradu do Prahy. Nyní pracuje na neurochirurgii pražské nemocnice Na Homolce. Je jednou z pěti tisíc slovenských zdravotních sester, které působí v Česku. Ze Slovenska pochází každá dvacátá sestra. A v Česku pracuje také tisícovka slovenských lékařů. "Na klinice, na kterou chodím sloužit, pracuje snad více slovenských zdravotních sester než českých děvčat," říká v nadsázce prezident České lékařské komory David Rath.
Odboráři proti přílivu slovenských zdravotníků překvapivě neprotestují. "Díky absenci jazykové bariéry jsou to Slováci, kdo nahrazuje kolegy, kteří odešli za lepším výdělkem do zahraničí," vysvětluje předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Na rozdíl od italských či španělských kolegů totiž nemají tuzemští lékaři problémy s nezaměstnaností. Spíše naopak. Lékařské fakulty, na kterých studují často i Slováci, podle odborářů nedokážou vychovávat dostatek mladých odborníků. "Kdyby odešli všichni zahraniční lékaři, kterých je přes tisícovku, tak by je nestačil nahradit ani jeden celý ročník lékařských fakult se zhruba 990 absolventy," podotýká Kubek.
Jenže do budoucna hrozí Česku problém: i slovenští zdravotníci, kteří do Česka přišli, by rádi zamířili dále na západ.
"V Česku zůstat nechci a na Slovensko se vrátím možná až na důchod. Moc se mi líbí Rakousko, zamilovala jsem si Alpy," říká zdravotní sestra Valeková. O tom, zda zůstane, pochybuje i slovenská lékařka Karin Golenyová, která slouží na urgentním příjmu v pražské fakultní motolské nemocnici: "Všechny možnosti jsou zatím otevřené..."
Čeští a s nimi i slovenští lékaři a sestry se totiž vstupem do unie zapojili do celosvětového "vysávání" odborníků. Jak probíhá?
Ze států, jako je Veká Británie, utíkají zdravotníci za lepšími výdělky do Ameriky. Pracovní povolení v USA získalo podle deníku Guardian předloni přes dva tisíce britských zdravotních sester. Rok předtím to byla sotva polovina. Britové proto hledají záchranu i u českých zdravotníků. A tuzemský deficit se tudíž vyrovnává díky Slovákům.
Bratislavské vládě proto hrozí, že bude mít nedostatek lékařů. Zájem zahraničních doktorů o jejich zemi je minimální. "Evidujeme jen dva ukrajinské lékaře, kteří u nás pracují, ostatní jen hostují a po krátkém čase odcházejí zpět," říká Eduard Kováč ze Slovenské lékařské komory.