Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International (TI).

Na žebříčku, který letos zahrnuje 159 zemí, se Česká republika dělí o 47.-50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Všechny tyto země dosáhly hodnocení 4,3 (na stupnici 10 - 0, kde hodnocení 10 označuje zemi téměř bez korupce a hodnocení 0 zemi s vysokou mírou korupce). Podle organizace míra korupce v ČR dlouhodobě stagnuje.

V regionálním žebříčku (zahrnujícím 25 zemí EU, Island, Norsko a Švýcarsko) se Česká republika s hodnocením 4,3 dělí o 24.-26. místo s Řeckem a Slovenskem a výrazně zaostává například za Estonskem (6,4), Slovinskem (6,1) nebo Maďarskem (5,0).

Podle české ředitelky TI, Adriany Krnáčové, je příčina vysoké míry korupce především v v laxním přístupu vlády a parlamentu v boji proti úplatkům. Za trendy, které podporují růst korupce, označila nehospodárnost při nakládání s veřejnými prostředky, netransparentnost práce státních orgánů a pronikání politických vlivů do administrativy. Zvlášť riziková je podle ní oblast veřejných zakázek a veřejných rozpočtů.

Organizace proto pro ČR navrhuje, aby věnovala pozornost především veřejným zakázkám, střetu zájmů, zefektivnění kontroly čerpání veřejných zdrojů, zvýšení transparentnosti postupů státní správy, odstranění bující byrokracie, důslednému a profesionálnímu vyšetřování a postihům porušování předpisů a zákonů.

Nejblíže přijetí je v současné době zákon o střetu zájmů, jenž nyní čeká na druhé čtení v Poslanecké sněmovně.

Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) vydává každoročně mezinárodní nezisková organizace Transparency International. Index vyjadřuje míru korupce, jaká podle názoru podnikatelů, analytiků a akademických pracovníků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. CPI je složený index, který pro hodnocení roku 2005 čerpá z 16 různých průzkumů mínění provedených deseti nezávislými institucemi v období 2003-2005.

Pořadí zemí podle CPI:

Pořadí Země CPI

1.

Island 9,7

2.

Finsko 9,6

2.

Nový Zéland 9,6

4.

Dánsko 9,5

5.

Singapur 9,4

6.

Švédsko 9,2

7.

Švýcarsko 9,1

8.

Norsko 8,9

9.

Austrálie 8,8

10.

Rakousko 8,7

17.

USA 7,6

47.

ČR 4,3

47.

Slovensko 4,3