Prezidenti či premiéři členských zemí Evropské unie dnes v paláci Hampton Court u Londýna zahájili neformální schůzku. Přáním hostitele, šéfa britské vlády Tonyho Blaira, je strávit příštích osm hodin především debatou o hospodářských a sociálních reformách, které Evropa potřebuje, aby dokázala obstát ve světové konkurenci.

Shoda o dalším strategickém směřování EU by podle Blairových slov měla také usnadnit příští dohodu o sedmiletém rozpočtu EU. Té by Británie, která v tomto pololetí unii předsedá, chtěla dosáhnout na prosincovém summitu v Bruselu.
paroubek-blair200.jpg
Neformální schůzka nemá být věnována detailnější debatě o budoucích rozpočtech EU, na které ztroskotal červnový summit. Předpokládá se však, že Blair se pokusí uklidnit nováčky příslibem, že se všemožně vynasnaží dosáhnout kompromisu do konce roku.

V Hampton Courtu chce Blair prosadit vědu, výzkum a inovace jako společnou prioritu. Zaměřit se míní také na základy společné energetické politiky, na podporu propojení univerzit s podniky a na zajištění pružnějšího pracovního trhu i s přispěním přistěhovalců. Kýžený by byl rovněž souhlas s lepší koordinací důchodové politiky a sociálního zabezpečení.

Na stůl se má dostat také konkrétní návrh Evropské komise na zřízení globalizačního fondu, který by měl pomoci tlumit sociální otřesy způsobené globalizací. Tato myšlenka se zdá být odpovědí i na francouzské výčitky na nečinnost Bruselu po propouštění z odboček počítačového gigantu Hewlett Packard. Iniciativu překvapivě uvítal i Blair, podle něhož by ovšem fond neměl být využíván k záchraně neefektivních podniků, ale výlučně k přeškolování propuštěných.

Námitky však už zazněly z Berlína. Německo totiž přibližně z pětiny hradí nynější evropský rozpočet a ze stejného důvodu se čekají i výhrady z Nizozemska a Švédska. "Jsem poněkud skeptický. Ochranářství dlouhodobě nezajistí nová pracovní místa," zapochyboval dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Skeptický je i estonský premiér Andrus Ansip.

Rozdílný přístup liberálněji a sociálněji orientovaných států "pětadvacítky" ilustrují i pokračující spory o návrhy směrnic o pracovní době či o liberalizaci služeb.

Na pořad summitu by se také měla dostat strategie boje proti terorismu a postavení EU ve světě. Český premiér Jiří Paroubek chce na dnešním summitu Evropské unie nastolit i vízovou problematiku, otázku liberalizace pracovního trhu či situaci na Balkáně.