Nová německá kancléřka Angela Merkelová během své první zahraniční cesty do Paříže a Bruselu uvedla, že „trvá na euroústavě“ a Německo proto hodlá během svého předsednictví v roce 2007 oživit proces ratifikace evropské ústavní smlouvy, který byl pozastaven v červnu po neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku.

V rámci cesty se setkala s předsedou Evropské komise José Barrosem a francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem. Neporušila tak tradici svých předchůdců, kteří také poprvé po zvolení do funkce navštívili Paříž. Symbolicky ve stejný den ovšem navštívila také sídla NATO a EU Bruselu.

Na tiskové konferenci s předsedou Evropského parlamentu Josep Borrelem a Bartošem uvedla, že Evropa zůstává „ve středu zájmu politiky její vlády“. Čas na reflexi, který schválili evropští lídři po zmíněných referendech podle ní neznamená, že by byla opuštěna myšlenka na schválení dokumentu. Dodala, že Berlín nebude v současné době nebude na obnovení schvalování dokumentu příliš tlačit, nechá situaci volný průběh a téma nastolí v roce 2007, kdy převezme předsednictví EU.

Zároveň sdělila, že Německo bude prosazovat schvalování dokumentu jako celku a staví se proti jeho tříštění. Toto stanovisko je v souladu s německou koaliční smlouvou.

Zájem nové německé kancléřky na obnovení ratifikace dokumentu určitě zvýší zájem o kancléřčinu návštěvu Londýna a především Haagu, které se uskuteční tento a příští týden. Tamní vláda má totiž proti současnému textu dokumentu výrazný odpor.

Pře obnovením schvalování dokumentu ovšem musí unie podle Merkelové ukázat sílu jinými úspěchy – mezi ten nejdůležitější nyní řadí schválení budoucí finanční perspektivy EU pro období 2007-2013. Dosažení dohody je důležité zejména pro členské země z východní a střední Evropy, které by v případě prodloužení schvalování dohody měly málo času na přípravu čerpání financí z unijních strukturálních fondů.

Merkelová se ovšem den před schůzkou s britským premiérem Tony Blairem zdržela kritických poznámek k činnosti britského předsednictví EU.