Podle ministra obchodu Urbana předloží ČR při jednání o rozpočtu EU na léta 2007 až 2013 vlastní požadavky. Může mezi nimi být i požadavek, aby stát měl více času na čerpání unijních peněz.

 

Britské předsednictví se chystá v nejbližších dnech předložit vlastní návrh rozpočtu, který bude obsahovat škrty. Podle prvních informací by největší část úspor měla jít na úkor desítky nových členů včetně ČR. Výměnou za to chce Blair těmto zemím nabídnout snadnější podmínky čerpání. Zmírnit by se mohlo například takzvané pravidlo N+2, které omezuje dobu čerpání peněz přidělených v určitém roce na dva následující roky.

 

Návrh rozpočtu podle Urbana není pro ČR pouze výhodný a je nutné o něm diskutovat. "Česká republika nechce vykopávat nějaké zákopy, jsme připraveni přispět k dohodě. Dovedu si představit, že N+2 bude předmětem jednání i ze strany ČR," řekl.

 

Současné čerpání v letech 2004 až 2006 je podle Urbana především fáze učení, ale ČR se prý učí rychle a dobře. Poněkud jiný názor má Evropská komise, podle které má ČR s čerpáním unijních peněz značné problémy. Zatímco počet schválených projektů je poměrně vysoký, ČR výrazně zaostává v uzavíraní smluv a v jejich realizaci. Do října tak ČR podle informací ČTK ze strukturálních fondů vyčerpala jen necelá čtyři procenta vyčleněné částky.

 

Urban nevidí problém ani v zajištění dostatku peněz na spolufinancování. Stát bude muset k unijním prostředkům přidat několik desítek miliard korun ročně a ředitelka v úřadu EK pro regionální politiku Katarína Mathernová tvrdí, že na to ČR nebude mít. Podle Urbana zde však žádný problém není a dostatek peněz bude zajištěn i nižšími schodky veřejných financí.

 

Svoboda o Britech pochybuje

Ministr zahraničí Cyril Svoboda pochybuje, zda je dosažení dohody o budoucím rozpočtu EU na roky 2007-2013 pro Velkou Británii prioritní. V rámci senátní debaty o Evropské unie rovněž vyslovil zklamání, že britské předsednictví dosud nepředložilo svůj návrh rozpočtu.

Podle Svobody již Britové jednoho výrazného úspěchu po dobu své "vlády v EU" dosáhli - tím je oznámení zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem. "Ale kdy a jak se schválil rozpočet EU, v žádných učebnicích nikdy nebude," sdělil. "Naše zklamání spočívá v tom, že čím víc se blíží konec roku, tím se samozřejmě komplikuje možnost dohody. A dosud žádný návrh na agendě není. To vidíme velmi kriticky a také se to jasně britskému předsednictví sděluje," prohlásil Svoboda.

Londýn má návrh předložit v pondělí, avšak ministr zahraničí čeká, že bude částečný. Konečný materiál podle něj patrně přijde o dva dny později na zasedání ministrů zahraničí EU. Závěrečná jednání by pak měla být na prosincovém summitu premiérů EU.

Jednání o rozpočtu ztroskotala už v půli roku a současné vyhlídky nejsou podle pozorovatelů nijak růžové. Hlavně nové členské země chtějí, aby byl rozpočet hotov do konce letošního roku. Chtějí mít také zajištěnou maximální možnost čerpání z fondů EU. Svoboda je také proti spojování rozpočtu s reformou zemědělské politiky EU. Je pro začátek debaty, avšak zásadní změny financování zemědělství by rád viděl až po roce 2013.

Podle Svobody je již nyní jasné, že se v rozpočtu EU bude šetřit. Již dopředu ale Česká republika podle ministra odmítá možnost, že některé země na šetření přistoupí, a dostanou za to nějaké "zvláštní bonbonky".

Premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska upozornili v otevřeném dopise předsedu britské vlády Tonyho Blaira, že pokud summit EU nenalezne dohodu o sedmiletém unijním rozpočtu, bude podkopána důvěra v akceschopnost rozšířené unie. Vyslovili se pro zásadu solidarity jako základního pilíře EU.