Evropská unie by se neměla snažit oživit ústavní smlouvu zamítnutou loni v referendech ve Francii a v Nizozemsku, ale zahájit jednání o novém uspořádání od nuly. Jeho hlavním cílem by mělo být nové rozdělení pravomocí, přičemž kompetence EU by měly být výrazně omezeny, vyložil ve Vídni rakouský vicekancléř Hubert Gorbach (Svaz pro budoucnost Rakouska, BZÖ).

"Nejde nám o změnu textu návrhu ústavy, ale o nové jednání od nuly, při kterém budou lépe respektovány názory lidí," řekl Gorbach. Sdělil, že musí být zejména výrazněji uplatněna zásada, podle níž se na úrovni EU rozhoduje jen o tom, co nelze nikterak provádět na úrovni států nebo regionů. "Dovedu si představit renacionalizaci řady věcí, například zemědělství," prohlásil vicekancléř.

Podotkl, že nemluví nutně jménem federální rakouské vlády, ale vyjadřuje své názory. "Vláda je složena ze dvou stran, které nemají nutně na všechno stejná stanoviska," prohlásil. Ujistil přítomné, že rozdíly mezi BZÖ a ÖVP nejsou zásadní. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel (ÖVP) v rozhovoru pro německou televizi uvedl, že jeho vláda plánuje v rámci předsednictví EU oživit debatu o evropské ústavní smlouvě.

O prioritách rakouského předsednictví dnes ve Vídni jedná Evropská komise v čele s předsedou Josém Barrosem.

Vláda a pětadvacetičlenná komise napřed jednají pohromadě, pak se jednotliví komisaři sejdou se svými rakouskými rezortními protějšky. Vladimír Špidla bude mluvit s rakouskou ministryní pro sociální zabezpečení Ursulou Haubnerovou, slovenský Ján Figeľ s ministryní školství a kultury Elisabeth Gehrerovou. Barroso a Schüssel uspořádají tiskovou konferenci.

Rakušané se snaží působit od začátku jako seriozní, odpovědný a racionální předseda EU. Slibují, že budou klást důraz na zvyšování efektivnosti EU, posilování její konkurenceschopnosti, na finanční kázeň. Chtějí také více reagovat na očekávání obyvatel v oblasti boje proti zločinu či ochrany životního prostředí.

Schüssel upozornil na to, že podle posledního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr podporuje členství Rakouska v EU pouze 31 procent obyvatel. Důvodem je podle něj pocit lidí, že "velké rozšíření EU v roce 2004 Rakousko silně postihlo", že se unie vyvíjí příliš rychle a že trpí přehnanou regulací ze strany Bruselu. Rakušané žijí ve svých regionech a nechápou, proč jsou jejich peníze utráceny na neefektivní administrativu jinde, uvedl.