Tip první: Společné zdanění manželů

Poprvé za zdaňovací období 2005 mohou manželé využít k optimalizaci rodinného daňového zatížení institut společného zdanění manželů (§ 13a zákona o daních z příjmů).

Základní podmínkou (kromě existence manželství, ve vztahu: druh-družka toto zvýhodnění využít nelze) je, že manželé mají alespoň jedno dítě. Ověření obou podmínek se provádí nejpozději poslední den zdaňovacího období. Narodí-li se tedy dítě 31. 12. 2005, podmínka je splněna. Uzavřou-li druh a družka (alespoň s jedním dítětem) sňatek 31. 12. 2005, podmínka je rovněž splněna.

Využití společného zdanění manželů však neznamená daňové zvýhodnění ve všech případech. Zejména v situaci, kdy zdanitelné příjmy každého z manželů jsou ve stejném daňovém pásmu, nemá tento postup smysl. Výhodné bude naopak v situaci, kdy jeden z manželů nemá žádný příjem (např. manželka na mateřské dovolené) a druhý z manželů je zdaněn sazbou 20 % a více.

Tip druhý: Vyživované dítě

Nový je rovněž od roku 2005 způsob daňového zvýhodnění poplatníka z titulu vyživovaného dítěte. Namísto odčitatelné položky se uplatní sleva na dani, eventuálně daňový bonus.

Znamená to tedy, že fyzická osoba nejdříve stanoví svou daňovou povinnost (aniž by jako položku snižující základ daně zohlednila položku na vyživované dítě - ta už v roce 2005 neexistuje), a tu sníží o částku 6000 Kč za rok za každé vyživované dítě.

Pokud by daňová povinnost byla nižší (eventuálně by vznikla daňová ztráta), vznikne poplatníkovi nárok na bonus (vrácení daně). Pozor však! Zatímco snížení daňové povinnost je bez omezení (má-li poplatník např. 6 dětí, sníží svou daň o částku 36 000 Kč), daňový bonus smí činit max. 30 000 Kč.

Pozn.: podle novely zákona o daních z příjmů, která v době předání rukopisu prochází ještě schvalovacím procesem, by v roce 2006 mělo dojít k modifikaci položek snižujících základ daně na položky snižující daňovou povinnost i v dalších případech.

Tip třetí: Skutečné výdaje, nebo paušál?

Základ daně se obecně stanoví tak, že se od zdanitelných příjmů odečtou výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení (daňové výdaje). Daňové výdaje přitom mohou být výdaje skutečné (zjištěné z daňové evidence nebo z účetnictví) nebo výdaje paušální (zjištěné procentem z dosaženého zdanitelného příjmu). Paušální výdaje jsou stanoveny pro většinu podnikatelských aktivit 25 % (výjimkou jsou zemědělci, kde se jedná o 50 % a poplatníci s příjmy z autorských práv, kde se jedná o 30 %). Paušální výdaje přitom mohou uplatnit i ti podnikatelé, kteří vedou daňovou evidenci nebo účetnictví a tento postup je pro ně výhodnější (výdaje stanovené procentem z dosažených příjmů jsou vyšší než výdaje skutečné).

Pozor! Již výše zmíněná schvalovaná novela zákona o daních z příjmů předpokládá poměrně výrazné zvýšení procenta paušálních výdajů, a to zpětně i pro rok 2005! Sledujte tedy další osud této novely, která by mohla zásadním způsobem ovlivnit rozhodnutí, zda uplatnit skutečné výdaje nebo výdaje paušální.

Tip čtvrtý: Odpisy

Poplatníci, kteří ke své činnosti používají dlouhodobý majetek, mohou uplatnit odpisy jako daňové výdaje. Uvedený postup je právem a nikoliv povinností poplatníka. Odpisování tedy není nutno zahájit v roce pořízení majetku a již zahájené odpisování lze kdykoliv přerušit. Zmíněný postup je výhodný zejména v případech, kdy by podnikatel při uplatnění odpisů jako daňových nákladů vykázal tak nízký daňový základ (eventuálně daňovou ztrátu), že by nemohl zohlednit položky snižující základ daně, a ty by tak nenávratně "propadly" státu. Pozor ale, uvedené se netýká odpisování nehmotného majetku, který je nutno odepsat rovnoměrně a bez přerušení.

Tip pátý: Zahájení podnikání a výdaje z předchozího roku

Řada podnikatelů poškozuje sama sebe, když při zahájení podnikatelské činnosti neuplatní jako daňové výdaje vynaložené v předchozím roce.

Pokud OSVČ zahájila svou podnikatelskou činnost v roce 2005 a již v roce 2004 měla v této souvislosti nějaké výdaje (např. poplatky, školení, odborná literatura, nákup zásob apod.), lze je jako daňové uplatnit v roce 2005. Pozor však! I výdaje z roku 2004 musí být pochopitelně doloženy doklady o nákupu.

Helena Machová
Daňová poradkyně