Země Evropské unie navrhují, aby otázku íránského jaderného programu posoudila Rada bezpečnosti OSN. Vyplývá to z návrhu usnesení, které o výsledcích svých dosavadních jednání s Íránem hodlají Francie, Německo a Británie předložit Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. Íránský prezident Mahmúd Ahmadíženád označil návrh usnesení za "jasně politicky motivovaný". USA a EU daly dnes najevo, že již nevidí smysl v dalším vyjednávání s Íránem, který v těchto dnech vybídl k dalším rozhovorům.

Návrh usnesení, o němž informovala agentura Reuters, vyzývá Írán, aby pomohl MAAE objasnit otázky spojené s podezřením, že Teherán realizuje program vývoje jaderných zbraní. Trojice států zároveň žádá generálního ředitele MAAE Muhammada Baradeje, aby kopii dokumentu předal Radě bezpečnosti OSN.

Pokud by rada guvernérů MAAE vyslovila se zprávou souhlas, bylo by to od propuknutí sporů kolem íránského jaderného programu v srpnu 2002 poprvé, co by se touto otázkou musela zabývat i Rada bezpečnosti. Pro Teherán by tak vzniklo nebezpečí, že by rada mohla zavést proti Íránu sankce.

Irák chce další jednání

K návratu k jednacímu stolu a k pokračování rozhovorů o svém jaderném programu vyzval v úterý Írán podle nejmenovaného íránského diplomata Británii, Francii a Německo. Londýn je podle mluvčího předsedy vlády nadále nakloněn takovému jednání, které by odvrátilo předání záležitosti kolem íránského jaderného programu Radě bezpečnosti OSN a zavedení sankcí vůči Teheránu.

Tomu dává přednost také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle něhož nejsou sankce proti Teheránu tím nejlepším způsobem řešení íránské jaderné krize. Proti sankcím se vyslovila i Čína.

Podle zmíněného íránského diplomata z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) poslal íránský vyjednavač Džavád Vajdí uvedeným třem zemím Evropské unie dopis, v němž zdůraznil, že Írán "chce na jednáních objasnit existující nedorozumění kolem svého mírového jaderného programu". Teherán prý chce prokázat, že i navzdory jednáním v Londýně je Írán pro pokračování diskuse a přeje si, aby řešení bylo nalezeno v rámci rozhovorů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však na tiskové konferenci v Moskvě zdůraznil, že sankce vůči Teheránu nejsou nejlepší cestou řešení iránské jaderné krize. Zároveň ale uvedl, že Írán nemůže doufat v obnovení rozhovorů se zástupci EU, nepřestane-li porušovat moratorium na obohacování uranu.

Sankce nejsou podle Lavrova "nejlepším, ani jediným způsobem řešení mezinárodních problémů". Šéf ruské diplomacie však neuvedl, kdy a za jakých podmínek by Moskva s projednáním íránské otázky v RB OSN souhlasila. Zdůraznil také, že je třeba nejprve udělat vše, co je možné, v rámci MAAE.

Proti sankcím se vyslovila také Čína; i ta podporuje další rozhovory s Teheránem. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v Pekingu řekl, že jeho země podporuje diplomacii EU, pokud jde o řešení krize. "Myslíme si, že nejdůležitější pro všechny strany je, aby byly trpělivé a vyvinuly další úsilí o obnovení jednání mezi evropskou trojkou a Íránem," prohlásil.

Úřadující předseda izraelské vlády Ehud Olmert na tiskové konferenci upozornil, že Izrael se nemůže smířit s hrozbou, kterou by pro něj byl Írán vyzbrojený jadernými zbraněmi. Na otázku, zda nevylučuje izraelskou vojenskou intervenci, odpověděl, že jeho země nemůže připustit situaci, v níž je ohrožen. Židovský stát však podle něj bude nadále pokračovat v konzultacích s mezinárodními partnery.

Izraelská delegace dnes odcestovala jednat o íránském jaderném programu do Ruska. Její členové prý chtějí Moskvu přimět k tomu, aby souhlasila s předáním záležitosti kolem Íránu RB OSN. Z Moskvy zamíří Izraelci do Londýna.