Zamítnutí evropské ústavní smlouvy občany Francie a Nizozemska v loňských referendech neznamená, že by Evropané odmítli evropské ideje. Na pátečním zahájení kongresu Zvuk Evropy (The Sound of Europe) v Salzburku to uvedla evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

Jejich rozhodnutí podle ní představovalo pouze "hromosvod" jejich zklamání z očekávání. Komisařka ocenila iniciativu rakouského předsednictví, která vedla k uspořádání dvoudenního střetnutí představitelů členských zemí a intelektuálů, kteří budou moci debatovat o budoucnosti EU i s běžnými občany.

Podle komisařky se unie musí zaobírat otázkami, které jsou předmětem zásadního zájmu občanů. Jmenovala například témata energetické bezpečnosti, trhu práce, sociálních otázek nebo problematiku vzdělání a výzkumu.
Evropská unie není zainteresovaná na vytvoření monokultury, ale míní využít pestrost kontinentu. Evropa budoucnosti by se mohla podobat orchestru, který koncertuje na úrovni Vídeňské filharmonie, dodala Ferrerová-Waldnerová.

Potřebujeme nádhernou Ódu na radost ne Ódu na starosti", sdělila. Tento výrok rozpoutal bouřlivý potlesk přítomných i přesto, že si komisařka pomohla tvorbou Ludwiga van Beethovena a ne místního rodáka Wolganga Amadea Mozarta.

Série jednání se v Salzburku zúčastní asi 300 pozvaných hostů, kteří budou zastupovat politickou, hospodářskou, vědeckou i uměleckou scénu Evropy. Kromě budoucnosti evropské ústavní smlouvy budou účastníci diskutovat i možném dalším rozšiřování unie a další integraci bloku.